Інформаційні буклети для батьків дітей із синдромом Дауна щодо питань статевого виховання та стану репродуктивного здоров’я

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Увага! Категорично заборонено використовувати цей матеріал на інших інтернет-порталах і в засобах масової інформації без письмового дозволу автора. Дозволяється, з метою навчання, використовувати елементи розробки з обов'язковим посиланням на дану сторінку.

Драєвська С314.jpg

Содержание

Навчальний заклад

Комунальний заклад "Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат "Джерело" Запорізької обласної ради
2017-2018 навчальний рік

Автор:

Драєвська Світлана Анатоліївна - практичний психолог КЗ ЗСЗШІ «Джерело» ЗОР, спеціаліст І категорії

Стисла анотація:

інформаційні буклети для батьків дітей із синдромом Дауна щодо питань статевого виховання та стану репродуктивного здоров’я дітей із синдромом Дауна.

Практична значущість:

Діти із синдромом Дауна в перехідному віці проходять емоційні кризи типові для підліткового періоду. Статева перебудова викликає цілий комплекс змін у дітей як фізіологічного, так і чуттєвого характеру, ступінь та якість яких багато у чому зумовлені оточуючим середовищем та рівнем інтелектуального розвитку. Не має підстав вважати, що сексуальний потяг у людей з обмеженими розумовими можливостями сильніший - просто ці люди мають труднощі з розумінням і контролем власних бажань. Багато батьків, стикаючись зі статевими змінами у дітей, розгублюються та не розуміють як вірно реагувати у цій ситуації, як допомогти дитині опанувати себе та зберігати соціально прийнятну поведінку. Розроблені буклети мають інформаційний та рекомендаційний характер, і спрямовані на психологічну просвіту та підтримку батьків дітей із синдромом Дауна.

Тезісне викладання буклетів

Статеве виховання дітей із синдромом Дауна

Емоційна складова секуальності У підлітковому віці у дітей із синдромом Дауна відбувається гормональна перебудова і вони переживають ті ж емоційні кризи, з якими стикається будь-який підліток. Дорослішаючи, хлопці і дівчата починають активно виявляти зацікавіленість до свого тіла, до протилежної статі та інтимних стосунків. А найбільш сильні хвилювання часто пов'язані з першою закоханістю і першим розчаруванням в коханні. Багатьох батьків лякають зміни в поведінці своїх дітей, і їм хочеться уникнути непростих розмов, але це неможливо. Якщо дитина живе в суспільстві і спілкується з іншими дітьми, вона неминуче дізнається про сексуальність і зацікавиться цією стороною дорослого життя. Сексуальний потяг у дітей з синдромом Дауна контролюється слабо і їм обов'язково потрібна допомога в цьому питанні з боку близьких людей, особливо батьків.

Мастурбація

Мастурбація у підлітка з синдромом Дауна може бути ознакою інтересу до статевого життя. Багато дітей швидко виявляють, що дотик до геніталій приносить їм задоволення. Часто у дітей це відбувається випадково, а головний мотив – простий інтерес і пізнання свого тіла. Дані говорять що така поведінка зустрічається з однаковою частотою, як у людей з синдромом Дауна, так і в інших людей. Мастурбація, як правило, починається перед підлітковим віком, але інколи може починатися і набагато раніше. Спровокувати ранні прояви може бажання дитини заспокоїтися перед сном або в ситуаціях, які викликають особливо сильні переживання, наприклад, коли дитину часто лають, рідко обіймають або в сім'ї з'являється маля. Лаяти за це не можна, а тим більше залякувати або карати. Зверніть увагу дитини на цікаві заняття, проводьте з нею більше часу. Коли такі прояви пов'язані з сенсорним дефіцитом, дитині потрібні масаж і заняття лікувальною фізкультурою.

Вони знімуть потребу в сильній сенсорній стимуляції, і мастурбація поступово пройде. Але вона обов'язково повернеться в підлітковому віці – як сексуальна потреба. Якщо у вашої дитини з'явилися такі прояви, це означає, що вона потребує допомоги. Розмова з підлітком не має бути направлена на те, щоб зупинити мастурбацію; потрібно навчити хлопців і дівчат займатися цим в певний час і без свідків. Якщо підліток забуває ваші поради і починає мастурбувати прилюдно, дайте йому завдання /щось віднести або потримати/, намагайтеся переключити його увагу. Якщо у вас не виходить самостійно вирішити це питання, зверніться за допомогою до фахівців.

Поради та рекомендації батькам Статеве виховання потрібно починати вже в дошкільному віці. У 4-5 років дитині можна пояснити, що дівчатка і хлопчики відрізняються, і що нижче пояса вони різні (на скільки різні пояснювати не обов’язково). Важливо, щоб дитина засвоїла, якої вона статі і як зовні відрізняються дівчатка і хлопчики, при цьому необхідно виділяти стать дитини в одязі та зачисці.

Намагайтесь не переодягати дитину у присутності інших людей; у дітей з синдромом Дауна немає сором'язливості, їх потрібно цьому вчити, щоб вони не звикали роздягатися у присутності незнайомих або мало знайомих.
У 7-8 років дитина повинна засвоїти ази безпеки в сексуальній сфері:
- хто і як може торкатися до неї;
- хто може попросити її роздягтись;
- як можна торкатися, а як не можна;
- не забувати закривати за собою двері в туалет, в кімнату при переодяганні.
З 11 років (або пізніше), коли побачите, що пубертатні зміни почалися, дівчинці потрібно розповісти, що у неї скоро можуть з'явитися на трусиках червоні плями. Що це буває у всіх дівчат. Для того, щоб трусики були чистими, потрібно користуватися спеціальними прокладками. Навчіть вашу дівчинку заздалегідь міняти прокладки. Можна використовувати спеціальні піктограми, які допоможуть в цьому питанні вам і вашій дитині.
Говорити зі своїм дитям про інтимні питання завжди потрібно спокійно і без збентеження, тоді у дитини не виникатиме гіпертрофованої уваги до цієї сторони дорослого життя.
Розповідати про дорослішання, зміни у власному телі і правила гігієни повинна людина тієї ж статі, що й дитина.
Акценти в розмові мають бути направлені не на фізіологію, а на формування відчуття дорослішання і розуміння, що найважливіше в дорослих стосунках – це любов, відчуття, підтримка і сім'я. Важливо пам'ятати про те, що найголовніший «вчитель» - це батьківські стосунки. Проявляючи один до одного пошану, турботу і увагу, ви вже закладаєте у вашу дитину основи правильних родинних взаємин.

P.S. Розроблені рекомендації спрямовані на дитину з легкою вадою розумового розвитку.

Репродуктивні можливості та проблеми здоров’я при cиндромі Дауна

Статеві зміни та проблеми здоров’я у дівчат з синдромом Дауна
Процес менструації у дівчат з синдромом Дауна (СД) настає трохи пізніше, ніж у дівчат з нормальним розвитком, в середньому – в 13-14 років. Менструації, зазвичай, відбуваються регулярні, в них відсутні будь-які особливості. Порушення циклу може бути пов'язане з підвищенням рівня гормонів щитоподібної залози бо проблемами серцевої діяльності. Тому важливо до етапу статевого дозрівання психологічно підготувати дівчинку щодо прийняття себе як дівчини та навчити необхідним правилам гігієни. У гіршому випадку дівчинка з СД може сприймати появу менструації як якусь страшну хворобу і буде боятися про це вам розповісти.
Щодо дітонародження, статистика говорить, що приблизно 50% жінок з СД можуть мати дитину, застосовуючи один з методів контрацепції за рекомендацією гінеколога. Діти, народжені від матерів або батьків з синдромом Дауна, в 35-50% мають множинні порушення або синдром Дауна.
Вагітна жінка з синдромом Дауна повинна перебувати під наглядом фахівців, а медичний персонал повинен знати проблеми протікання вагітності у жінок з подібними особливостями розвитку.

Статеві зміни та проблеми розвитку у юнаків з синдромом Дауна
Досить велика кількість чоловіків з СД не можуть мати власних дітей. У літературі зазначається єдиний факт можливого природного народження дитини від чоловіка з СД.
Анатомічно статеві органи у хлопчиків розвиваються нормально, проте зустрічаються різні випадки порушень: ерекції, еякуляції, фертильності.
Презерватив – єдиний засіб контрацепції, але для більшості юнаків з синдромом Дауна він може виявитися безкорисним у зв’язку з порушенням інтелекту.

Подружнє життя людей з синдромом Дауна
Достатній рівень розвитку соціальних навичок може дозволити молоді із СД вступити в шлюбні відносини. І такі випадки знає світова історія. Зазвичай, шлюб між людьми з СД викликає тривогу у їхніх близьких, особливо поява малюків в новій родині. Але, як правило, молоді люди не мають бажання виховувати дітей. Які ж тоді переваги таких подружніх відносин?: • розвивається мова і формуються навички спілкування у людей з СД; • інтимні та дружні відносини врівноважують і стабілізують особистість; • формується почуття самостійності. На самому початку подружжя молода сім'я потребуватиме постійного контролю і допомоги дорослих, який можна поступово скорочувати, при проявах стабільності в сімейних і побутових питаннях.

Люди з синдромом Дауна в ролі батьків
Питання щодо прав на народження та виховання дітей з синдромом Дауна є найбільш спірним. Відомо, що жінки з незначними розумовими порушеннями за допомогою підтримки своєї сім’ї та певних соціальних служб у майбутньому мають можливість стати гарними матусями. Це пояснюється тим, що зв’язок мами з дитиною будується на емоційній складовій, а люди з синдромом Дауна мають можливість багато в чому навчити своїх дітей у цій сфері. Проте певні дослідження говорять, що діти батьків з СД опиняються під ризиком жорсткого поводження з ними та можуть залишитися без батьківської уваги.

Буклети

Б 1 .1.png Б 1.2.png

Б 2.1..png Б 2.2.png

Список використаної літератури

  1. Блемерс В., Виш Ф.-Г. Спонукай, але не примушуй.- Запоріжжя: ВПК «Запоріжжя», 2003.
  2. Діти з відхиленнями развития/сост. Н.Д. Шматко.-М.,1997.
  3. Віннікотт Д.В. Розмова з батьками. М. : Клас, 2007.
  4. Альохіна А.В. Особливості психічного розвитку дітей із синдромом Дауна : дис. …канд.. псих. наук. СПб., 2000.
  5. Кернберг О.Ф. Відносини любові: норма і патологія. М. : Клас, 2000.
  6. Выготський Л. С. Питання дитячої психології. СПб. : Союз, 1997.
  7. Сім’ї дітей із синдромом Дауна [ Електронний ресурс] - Режим доступу: https://goo.gl/7L7keT, вільний.
  8. Діти із синдромом Дауна [ Електронний ресурс] - Режим доступу: https://goo.gl/8HeUyB, вільний
  9. Дорослі із синдромом Дауна [ Електронний ресурс] - Режим доступу: https://goo.gl/Cuqh5R, вільний