Дитина з дитячим церебральним паралічем

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Увага! Категорично заборонено використовувати цей матеріал на інших інтернет-порталах і в засобах масової інформації без письмового дозволу автора. Дозволяється, з метою навчання, використовувати елементи розробки з обов'язковим посиланням на дану сторінку.

Драевська 292.jpg

Назва презентації: «Дитина з дитячим церебральним паралічем»
Комунальний заклад "Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат "Джерело" Запорізької обласної ради
2016-2017 навчальний рік
Автор:
Драєвська Світлана Анатоліївна - практичний психолог КЗ ЗСЗШІ «Джерело» ЗОР, спеціаліст І категорії

Стисла анотація:
класна година з психологом для учнів 7-8 класів «Дитина з дитячим церебральним паралічем».
Мета: сприяння гармонійному входженню дитини з ДЦП у новий клас.
Практична значущість:
Успіх інклюзивного навчання залежить від грамотно організованого психолого-педагогічного супроводу учнів з особливими потребами.
Сучасний підхід до організації навчання дітей з особливими потребами в інклюзивному класі включає у себе не тільки зміни у житті такої дитини, але і перевертає звичайний уклад життя колективу. Прийняття дітьми хворої дитини не завжди легке питання. Дітям інклюзивного класу найчастіше доводиться змінювати внутрішню позицію по відношенню до особливої дитини, будувати гуманні відносини. Ці задачі для багатьох сучасних дітей нелегкі, і як показує практика, між дітьми часто трапляються суперечки та непорозуміння, через те, що діти з таким діагнозом мають бідний досвід дружнього спілкування, відчувають себе неповноцінними. Крім того мають місце часті нездужання, що відображаються на настрої дитини, що і призводить до частих суперечок між дітьми. Тому дана презентація розроблена як допомога колективу дітей в правильному розумінні нової дитини, як засіб налагодження стосунків між дітьми. Матеріал презентації викладається дітям у спрощеній формі і включає у себе інформацію про особливості діагнозу, пізнавальної та характерологічної сфери, ознайомлює дітей з труднощами життя та дорослішання дітей з ДЦП. Разом з тим звертається увага на можливості досягнення успіхів такої дитини, при умові її успішної соціальної адаптації.

Тезісне викладання призентації
Інваліди - це люди, можливості яких обмежені проблемами здоров'я.У таких людей назавжди або на тривалий час порушені важливі функції організму. Такі люди не можуть обходитися без допомоги інших людей і держави.
У сучасному суспільстві поняттю «інвалід» прийшли на зміну інші формулювання «особлива дитина», «дитина з особливими потребами». Такі люди живуть дуже близько до нас. Вони потребують підтримки, допомоги і прийняття. Але багато хто намагається їх не помічати, уникають, а деякі можуть образити або принизити беззахисну людину.
ДЦПзахворювання центральної нервової системи, воно пов'язане з родовою травмою дитини. Проявляється це в рухових порушеннях:складно зберігати позу, виконувати довільні рухи. Можуть бути і супутні порушення психіки, зору, слуху, мови.

Ступінь тяжкості ДЦП визначається залежно від вираженості рухових порушень: І ступінь - людина самостійно пересувається;
ІІ ступінь – людина пересувається з чиєюсь допомогою або в ортопедичних пристосуваннях;
ІІІ ступінь – людина пересуватися не може

Лікування дітей з ДЦП:
- масаж і лікувальна фізкультура;
- фізіопроцедури;
- використання спеціального взуття та лангетів;
- прийом лікарських препаратів;
- хірургічне лікування;
- розвиваючі заняття з психологом, логопедом;
- іпотерапія;
- дельфінотерапія.

Засоби, які поліпшують життя людей з ДЦП:
- інвалідні візки, ходунки, велосипеди;
- спеціальні стільці і крісла;
- пандуси у громадських місцях, переходах;
- спеціальні підйомники (транспорт, басейн);

Дитинство дитини з ДЦП
Діти з таким захворюванням проходять курси реабілітації в спеціальних центрах. Такі діти постійно проходять медогляди, спостерігаються у різних фахівців: невропатолога, ортопеда, хірурга, окуліста, логопеда і т. д. Вилікувати ДЦП можливо тільки при комплексному лікуванні і при наявності не сильно вираженого порушення. Але найчастіше дитина залишається інвалідом на все життя.

Навчання дитини з ДЦП
Діти з важкою формою ДЦП навчаються вдома, а ті діти що мають можливість пересуватися навчаються у спеціальних закладах або в загальноосвітній школі в інклюзивному класі.

Інклюзивна освітаце такий процес навчання і виховання, при якому ВСІ діти, незалежно від їхніх фізичних, психічних, інтелектуальних та інших особливостей, включені в загальну систему освіти і навчаються за місцем проживання разом зі своїми однолітками без інвалідності в одних і тих же загальноосвітніх школах, які враховують їх особливі освітні потреби і надають необхідну спеціальну підтримку.

Сім принципів інклюзивної освіти:
•Цінність людини не залежить від її здібностей і досягнень;
•Кожна людина здатна відчувати і думати;
•Кожна людина має право на спілкування і на те, щоб бути почутим;
•Всі люди потребують один одного;
•Справжня освіта може здійснюватися тільки в контексті реальних взаємин;
•Всі люди потребують підтримки і дружби ровесників;
•Різноманітність посилює всі сторони життя людини.

Проблеми навчання дітей з ДЦП
Дітям з ДЦП складно навчатися в школі. Вони важко зосереджуються на завданні, швидко стають млявими і дратівливими. Слабо розвинена загальна і дрібна моторика. Пам'ять і мислення можуть бути близькі або відповідати віковій нормі.

Проблеми навчання дітей з ДЦП
Дітям з ДЦП складно навчатися в школі. Вони важко зосереджуються на завданні, швидко стають млявими і дратівливими. Слабо розвинена загальна і дрібна моторика. Пам'ять і мислення можуть бути близькі або відповідати віковій нормі.

Як спілкуватися з дитиною-інвалідом
1. Саме складне і неприємне для дитини з дитячим церебральним паралічем – це відчувати себе ізгоєм, «білою вороною», гірше інших. Таких дітей однаковою мірою може дратувати і ображати, як знущання так і перебільшена жалість. Тому саме головне в спілкуванні - дати можливість дитині відчувати себе на рівних, зробити вигляд, що ти не помічаєш його проблем зі здоров'ям.
2. Не можна бути байдужим, але і допомогу нав'язувати не варто. Якщо хочете допомогти, спочатку запитайте, чи потрібна ваша допомога. Іноді діти можуть відмовлятися зі скромності або з гордості - ставтеся до цього з розумінням.
3. Якщо дитині важко говорити і мова його повільна, будьте ввічливими, дослухайте до кінця, не виправляйте, не завершуйте за людину його розповідь.
4. Якщо в дитини поганий настрій - підтримайте, поговоріть, відверніть увагу від поганого.
5. Якщо дитина роздратована, будьте терплячі не вступайте в конфлікт, в цей момент дитина може бути втомлена або відчувати нездужання. Спокій, добре слово з вашого боку знімуть напругу і не призведуть до сварки.
6. Не варто ставити запитань особистого характеру. Якщо людина захоче розповісти про своє здоров'я, вона заговорить про це першою.

Робота людей з ДЦП
Люди з легкою формою ДЦП можуть навчитися різним спеціальностям. Легше усього їм опанувати професії розумової праці: бухгалтери, медичні працівники, вчителі (але не початкової ланки). Люди із середнім ступенем ДЦП можуть оволодіти спеціальностями, що дозволяють працювати на дому – це програмісти, журналісти-фрілансери і навіть (при збереженні рухів рук) кравці. У важких випадках працевлаштування неможливо. Багато людей з ДЦП ведуть здоровий і активний спосіб життя, є чимало відомих людей з таким діагнозом.

Параолімпійські ігрице спортивні змагання для людей з інвалідністю.
Відомі люди з ДЦП
Леонардо да Вінчі
Був не тільки великим художником-живописцем, скульптором і архітектором, але і геніальним вченим, який вивчав математику, механіку, фізику, астрономію, геологію, ботаніку, анатомію і фізіологію людини і тварин; послідовно реалізовував принцип експериментального дослідження.
У його рукописах зустрічаються
малюнки літальних апаратів, парашута і
гвинтокрила, нових конструкцій і
гвинторізних верстатів, друкарських,
деревообробних та інших машин.
Близько семи тисяч сторінок збережених наукових рукописів (написаних італійською мовою) пізніше були роз'єднані і зберігаються тепер у бібліотеках Лондона, Віндзора, Парижа, Мілана і Туріну.

Ар-Джей Мітт
Відомий кіноактор, найбільш яскраву роль виконав в телесеріалі «У всі тяжкі». Як і його герой серіалу «У всі тяжкі», Мітт страждає на дитячий церебральний параліч. В результаті кисневого голоду мозок актора був уражений. Як наслідок - опорно-руховий апарат і здатність контролювати свої м'язи були порушені. Наприклад, рука неконтрольовано смикається. Однак, це аніскільки не заважає 23-річному хлопцю зніматися в кіно і продюсувати фільми.

Сильвестр Сталлоне
Яскравий приклад того, що будь-який недолік при бажанні можна зробити своєю гідністю. При народженні Сильвестра лікарі, використовуючи акушерські щипці, завдали йому травму, пошкодивши лицьові нерви. В результаті — частковий параліч нижньої лівої частини обличчя і невиразна мова. Здавалося б, про акторську кар'єру з такими проблемами можна забути. Однак, Слай все-таки зумів пробитися, підібравши собі амплуа брутального хлопця, якому не потрібно багато говорити в кадрі, за нього все скажуть його м'язи.

Китайська притча «Гарна сім'я»
Жила-була на світі сім`я. І була ця сім`я не проста. В ній мешкало більше ніж 100 людей. Ціле село займала та сім’я. Так вони і жили одним селом – однією родиною. Ви можете подумати: «Тай що з того? Хіба мало великих сімей на всьому білому світі?». Але річ у тім, що сім’я та була особлива – у великій родині зажди панували мир та злагода, любов і довіра. Ніколи від тієї сім’ї не було чутно ні лайок, ні сварок, ні, Боже збав, жодної бійки. Одного дня дійшли слухи про ту добру сім’ю до самого владики каїни. Здивувавшись, він вирішив, що своїми очами повинен побачити цю родину та переконатись, що люди йому не брешуть. Приїхав він у село, і що бачить: навколо чистота, мир, достаток і краса. Вирішив дізнатися владика, як ця велика родина всього досягла. Прийшов до глави сім’ї: розкажи мені, як ви досягли такої злагоди в своїй родині, мабуть, ця тяжкий труд? Той узяв аркуш паперу і почав писати. Довго писав, бо, певно, погано знався в грамоті, і, дописавши, протягнув його владиці. Владика взяв у руки аркуш і прочитав такі слова: любов, прошення, терпіння. А в кінці дописав: сто раз любов, сто раз прошення, сто раз терпіння. Подумав владика і запитав: «Це все?». На що старий відповів: « Це є основою будь-якої хорошої родини! І світу теж!»

Мультимедійна презентація
«Дитина з дитячим церебральним паралічем»

Список використаної літератури
1. Діти з відхиленнями развития/сост. Н.Д. Шматко.-М.,1997
2. Ипполитова М. В., Бабенкова Р.Д., Мастюкова О.М. Виховання дітей із на церебральний параліч у ній. – М., 1993.
3. (Козявкин В.І., Шестопалова Л. Ф., Подкорытов В.С. Дитячі церебральные паралічі. Медико-психологические аспекти, Львів, 1999)
4. Левченко І.Ю. Етапи корекції порушення психіки в дітей із церебральными параличами // Психологічні дослідження, у практиці врачебно-трудовой експертизи й соціально-трудової реабілітації. – М., 1989.
5. Бадалян, Л.О. Невропатология: Підручник для студ. дефектол. фак. вищ. пед. навч. закладів/Л.О. Бадалян.- М .: Видавничий центр «Академія», 2000. - 384 с.
6. Бортнікова, С.М. Нервові і психічні хвороби: навч. посібник/С.М. Бортнікова (Цибалова), Т.В. Зубахін.- Вид. 11-е.