Зі спогадів свідків голодомору 1932-1933 рр. – жителів Кіровської с/р

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Зі спогадів свідків голодомору 1932-1933 рр. – жителів Кіровської с/р

Власюк Ніна Саківна 1925 року народження. Під час голодомору проживала в с.Горбулів Черніхівського району Житомирської області. « … Забирали зерно. Почався голод. Їли гнилу картоплю, цвіт з акації, листя з липи. Люди ходили пухлі, вмирали на ходу. За селом зробили одну яму і там всіх ховали. Винні в цьому Молотов, Каганович, Постишев, Блюхер.»

Подоляк Василина Давидівна 1927 року народження. Під час голодомору проживала в с.Кирнасівці Тульчинського району Вінницької області. « … Пам'ятаю як ноги були пухлі, дуже хотіла їсти. З осені їли гнилий буряк, який мати копала на полі. Навесні їли листя з липи, яке підсолювали. Вижили завдяки буряку.»

Калюжна Надія Сергіївна 1926 року народження. Під час голодомору проживала в с.Нововасилівка Червоноармійського району (теперішнього Вільнянського району) Запорізької області. « … Терли колоски, які мати вночі крала з поля. Люди мерли, але не масово. Пам’ятаю, як забирали корів. Від голоду померла сестра.»

Борсук Олександр Никонорович 1923 року народження. Народився в с. Софіївка Каховського району Херсонської області. Під час голодомору перебував в Донецькій області (переїхали до міста, бо в селі б померли), де ходив до школи з 1 по 7 клас. В 3 класі пережив голод. Дуже не голодували. Батьки працювали на заводі, де робітникам видавали 0,5 кг хліба. В школі давали одяг, взуття, кормили два рази, але їжі давали мало, тому приходилось їсти недоїдки в робочій столові. Хліб видавали по карткам.

Борсук Марія Павлівна 1918 року народження. Народилася в с. Василівка Червоноармійського району (теперішнього Вільнянського району) Запорізької області. Під час голоду навчалася в технікумі в м. Синельниково. Не голодували, бо в технікумі було підсобне господарство.

Дерев'янко Марія Аврамівна 1926 року народження. Під час голодомору проживала в с.Першозванівці Червоноармійського району (теперішнього Вільнянського району) Запорізької області. « … Їли варену кукурудзяну баланду, вбивали гав. Батько і брат їздили на Донбас, привозили хліб, ділилися по скибочці в день. Батько говорив: «Більше нажимайте на баланду, бо хліба мало…». В селі усі ділилися чим могли. Так і вижили. У 47-му році було тяжче».

Верлос Анна Никонівна 1923 року народження. Під час голодомору проживала в с.Козаче Червоноармійського району (теперішнього Вільнянського району) Запорізької області. « … Великого голоду не було. Жодної людини в селі не померло. Тяжче було в 47-му році, тоді вижили завдяки макусі.»