Конспект заняття хорового гуртка «Сучасна класична українська музика.Богдана Фільц.»

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Увага! Категорично заборонено використовувати цей матеріал на інших інтернет-порталах і в засобах масової інформації без письмового дозволу автора. Дозволяється, з метою навчання, використовувати елементи розробки з обов'язковим посиланням на дану сторінку.

Заноздра сертифікат 238.jpg


Содержание

Відомості про автора

Заноздра Тамара Євгенівна, керівник вокального гуртка «Шкільна пора» Комунального закладу «Дитячий центр» Михайлівської районної ради Запорізької області, спеціаліст, стаж 25 років.

Тема заняття

«Сучасна класична українська музика. Богдана Фільц.» (конспект заняття гуртка художньо-естетичного напряму позашкільної освіти)

Мета заняття

Ознайомити вихованців із творчістю Богдани Фільц. Показати тісний зв’язок творчості композитора з українськими народними пісенними джерелами. Допомогти вихованцям усвідомити і відчути яскраву мальовничу красу музики Б.Фільц, втілену в піснях «Любимо землю свою» та «На зеленому горбочку». Розвивати вміння висловлювати судження про зміст музичних творів. Формувати естетичний смак, інтерес до сучасної класичної української музики, зокрема до творчості Богдани Фільц, виховувати любов до України, хорового мистецтва, виховувати патріотичні почуття шляхом вивчення творчої спадщини Б.Фільц.

Завдання заняття

• створити доброзичливу атмосферу, що сприяє успішному входженню дитини у світ музики;

• вчити співати вдумливо і виразно, чисто інтонуючи мелодію пісні;

• розвивати рухливість артикуляційного апарату, розширювати співочий діапазон;

• формувати чітку співочу дикцію.

Обладнання до заняття

фортепіанo, мультимедійна презентація, ноутбук; відеозапис пісні «Любимо землю свою» Б. Фільц у виконанні дівочого хору Київського палацу дітей та юнацтва «Вогник»; портрети Б.Фільц, М.Сингаївського; фотографії відомих хорових колективів м.Києва; фотографії краєвидів Карпат.

Програма, за якою працює керівник гуртка

«Програма дівочого хору» – С.Г. Степаненко, заслужений працівник культури України, Н.М. Петлицька, В.П. Мельник. Збірник Програми з позашкільної освіти, художньо-естетичний напрям, випуск 1, рекомендовано Міністерством освіти і науки України (лист Міністерства освіти і науки України від 18.07.2007р. № 1/ 11-5303). — Київ: Грамота, 2008; Основний рівень. Вік дітей 9-11 років.


Тип заняття: комбіноване


Хід заняття

«Музика — це скарбниця, в яку кожна національність робить свій внесок для загального добра».(Петро Чайковський)

І. Організаційний момент

1. Вихованці заходять до кабінету під звучання мелодії української народної пісні «Ой на горі жита много». 2. Музичне вітання: «Завітайте всі до нас».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності - Сьогодні ми познайомимось з творчим внеском у сучасну класичну музику прекрасного українського композитора Богдани Михайлівни Фільц. А робитимемо це ми для того, щоб іще краще пізнати нашу країну, побачити красу та велич Карпат очима нашої відомої співвітчизниці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

- Хто такий композитор? Можливо, Ви щось чули про цього композитора? Яких композиторів ви вже знаєте? Твори Б.Фільц звучать у багатьох країнах світу: Великобританії, Франції, Італії, Австрії, Німеччині, Польщі, Чехії, Сербії, Данії, Нідерландах, Фінляндії, Білорусі, Росії, Латвії, Литвs, Канадs, США та інших. А сьогодні зазвучать вони і у нас.

IV.Основна частина

1.Розповідь педагога про постать композитора (супроводжується мультимедійною презентацією).

Б.Фільц.jpg

Непростий і тернистий життєвий шлях випав на долю цієї жінки-митця. Богдана Михайлівна народилася 14 жовтня 1932 року в Яворові на Львівщині [1.2., 5]. Батько — адвокат, ініціатор створення багатьох культурно-мистецьких закладів, мати — піаністка, закінчила філософський факультет. Сталось так, що Богдана рано втратила батьків. ЇЇ доля складалась непросто. Але закладені змалку потяг до знань і любов до прекрасного, повернули її до занять музикою.


Згодом почали з'являтись і перші власні твори. Композиторка ніколи не зраджувала у своїй музиці національним цінностям. Унікальна природа Карпат та український фольклор стали для Богдани Фільц невичерпною скарбницею натхнення.


Природа Карпат.jpg


Мальовнича природа та оригінальний побут Закарпаття надихнули композиторку на створення музичних оповідань. Щоб передати музикою природу та побут Закарпаття, Б. Фільц звернулася до фольклорних джерел — використала мелодії закарпатських народних пісень, а також створила власні мелодії в народному стилі [1.5.]. За жанрами музичні оповідання Богдани Фільц найрізноманітніші — симфонічні, інструментальні, вокальні та хорові.


- Сьогодні ми поговоримо про хорову музику Богдани Фільц. Хорові композиції Богдани Фільц лунають у виконанні провідних колективів Києва — Національної чоловічої капели ім. Л. Ревуцького, камерних хорів «Київ», «Хрещатик», «Відродження», «Пектораль», «Благовість», Великого дитячого хору Національної радіокомпанії України, дівочих хорів «Вогник», «Зоринка», хору хлопчиків «Дударик» та інших.


Хор Ревуцького.jpg


Хоровий колектив Національної чоловічої капели ім. Л. РевуцькогоХор Київ.jpg
Камерний хор «Київ»Пектораль.jpg
Камерний хор «Пектораль»
Дударик.jpg
Хор хлопчиків «Дударик»
- Особливе місце в творчості Фільц займають пісні для дитячих хорів — це окремий, різнобарвний, веселковий, дзвінкоголосий образний світ. Увійти до нього, відтворити його зрозумілими й близькими дитячій натурі музичними засобами дано далеко не кожному композитору. Це наче віддзеркалення нездійсненних мрій у спогадах про своє дитинство, раннє сирітство.

Слухання. Б. Фільц, М. Сингаївський «Любимо землю свою».

Стало майже традицією відкривати урочисті мистецькі акції чудовим хоровим твором Б. Фільц «Любимо землю свою» (вірші Миколи Сингаївського). Зараз ми послухаємо цей твір у виконанні дівочого хору Київського палацу дітей та юнацтва «Вогник». Під час слухання музичного твору поміркуйте над такими питаннями: -Які враження справив на вас прослуханий твір? Чи сподобався? Чим саме? -Які асоціації викликав у вас цей твір? (Ми ніби на власні очі побачили чисте блакитне небо, весняну землю, вкриту ніжною молодою зеленню і першими квітами.)Дівочий хор Вогник.jpgДівочий хор «Вогник»М.Сингаївський.jpgМ.Сингаївський
Аналіз прослуханого твору.

Діти діляться своїми враженнями, емоціями, почуттями. Після цього педагог підсумовує: «Богдана Фільц, тонко сприйнявши піднесений тон поезії, створила відповідну музику, що звучить святково, урочисто, велично. Композитор не випадково обирає світлу мажорну тональність, яка напрочуд вдало відповідає «сонячним» віршам. Темп музики підсилює урочистість думок поета. Плавно лине його мова про рідну землю. Неквапливий, розмірений рух мелодії додає вагомості кожному поетичному рядку, посилює виразність кожного образу.Мелодія, наче пташка, пиряє у весняному просторі: то злітає, то стрімко падає вниз. Це створює відчуття радісного хвилювання. Музика неначе «дихає» на повні груди. Дзвінко й урочисто лунають голоси виконавців. Світлим гімном красі рідного краю звучить ця пісня, сповнюючи наші серця найніжнішими почуттями до батьківської землі: Любимо сонячний світ, Квіти у полі, в гаю. Любимо неба блакить, Любимо землю свою! [1.4.]

Демонстрація пісні «На зеленому горбочку». Слова Л.Українки, музика Б. Фільц.

- Свій рідний край, його природу також безмежно любила видатна українська поетеса Леся Українка (Лариса Петрівна Косач). Маленькою вона бігала лісами і луками, плела віночки, співала пісні, заслуховувалася казками і переказами. Вірш Лесі Українки «На зеленому горбочку» Богдана Фільц поклала на музику. Послухайте пісню, будь ласка.

Розспівування.


Вправа 1.png
Вправа 2.png
Вправа на спів легато - кантилена, наспівність

Розучування пісні «На зеленому горбочку».


- Звертайте увагу на чисте інтонування, артикуляцію, ритмічний малюнок. Слід домагатися виразного звучання. Виразне виконання української народної пісні «Ой на горі жита много».ОЙ НА ГОРІ ЖИТА МНОГО.jpg
Українська народна пісня «Ой на горі жита много»V. Заключна частина

Підсумки заняття

- Сьогодні на занятті ми познайомились з творчістю Богдани Михайлівни Фільц, з її хоровими творами, що втілюють образи української природи й почуття любові до неї. Творчість нашої сучасниці Богдани Фільц є багатообразною та яскравою. Це підтверджують слова М.Колесси: «…в особі Богдани Фільц маємо цікавого, оригінального композитора, яким може пишатися наша музична громадськість» [1.1., 30].

Музичне прощання

Вихід у супроводі пісні «На зеленому горбочку». Слова Л.Українки, музика Б. Фільц.Список використаних джерел

Перелік 1 Використана література

1.1. Корнілова О.В. «Уроки музичного мистецтва 7-8 класи»: Навчально-методичний посібник для вчителя. — Київ: Літера, 2008 — 176 с.;

1.2. Науково-педагогічний журнал «Молодь і ринок» Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка № 2(37) лютий 2008;

1.3. Програми з позашкільної освіти, художньо-естетичний напрям, випуск 1, рекомендовано Міністерством освіти і науки України (лист Міністерства освіти і науки України від 18.07.2007р. № 1/ 11-5303). — Київ: Грамота, 2008;

1.4. Твір на тему: Любимо рідну землю : [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://tvory.br.com.ua/13830

1.5. Урок № 3. Образи музичних оповідань: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://6aklas67.ucoz.ru/index/urok_3_obrazi_muzichnikh_opovidan/0-127.

1.6. Хлебнікова О.В. «Методика хорового співу у початковій школі»: Методичний посібник. — Тернопіль: Навчальна книга-Богдан, 2006—96,97 с.;

Перелік 2 Посилання на Інтернет-джерела

2.1. https://bohdan-books.com/userfiles/image/authors/auth_71953776.jpg; фото Богдана Фільц

2.2. http://os1.i.ua/3/1/1297796_75ece2b1.jpg; фото Природа Карпат

2.3. http://vi.ill.in.ua/m/625x469/738801.jpg; фото Хоровий колектив Національної чоловічої капели ім. Л. Ревуцького

2.4. http://share.yourhope.tv/CLMU03214.jpg; фото Камерний хор «Київ»

2.5. http://cs9415.vk.me/u9765920/108928074/z_1a9f982a.jpg; фото Камерний хор «Пектораль»

2.6. http://proxy10.media.online.ua/photo/r3-d3001030246/497286_800.jpg; фото

2.7. http://www.vognyk.org.ua/wp-content/gallery/raduga/dsc_0554.jpg; фото Дівочий хор «Вогник»

2.8. http://svyat.kievcity.gov.ua/done_img/gib/gfhjfgh.jpg; фото М.Сингаївський

2.9. https://yandex.ua/images/search?text=ой%20на%20горі%20жита%20много%20ноти фото Вправа на спів легато - кантилена, наспівність

2.10.https://yandex.ua/images/search?text=ой%20на%20горі%20жита%20много%20ноти фото Українська народна пісня «Ой на горі жита много»