Конспект уроку "Богдан-Ігор Антонич."Автопортрет" як поетичне кредо митця. Вірш "Вишні.Оригінальне сприйняття ліричним героєм природи"
Увага! Категорично заборонено використовувати цей матеріал на інших інтернет-порталах і в засобах масової інформації без письмового дозволу автора. Дозволяється, з метою навчання, використовувати елементи розробки з обов'язковим посиланням на дану сторінку. |
Автор:
Тутік Тетяна Миколаївна, вчитель української мови та літератури Костянтинівської СРШ І-ІІІ ст. "ПРОМЕТЕЙ" з пвп Мелітопольської районної ради Запорізької області
Тема: Богдан-Ігор Антонич.Біографічні відомості про письменника. «Автопортрет» як поетичне кредо митця. Вірш «Вишні». Оригінальне сприйняття ліричним героєм природи
Мета: ознайомити учнів з біографічними відомостями Богдана-Ігоря Антонича;розкрити особливості поетичного таланту митця; навчити учнів бачити й відчувати красу навколишнього світу; розвивати вміння працювати з додатковими джерелами; удосконалювати дослідницькі вміння,розвивати пам’ять, культуру зв’язного мовлення, вміння виразно і вдумливо читати вірші;виховувати любов до рідної землі, почуття поваги до творчості Б.-І.Антонича, інтерес до вивчення його творчості.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: комп'ютери, мультимедійний проектор, екран, тексти з біографічними відомостями для вивчення окремих груп.
Епіграф:
Я все — п'яний дітвак із сонцем у кишені.
Я — закоханий в житті поганин.
Богдан-Ігор Антонич
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Емоційне налаштування на співпрацю
Обмін побажаннями в парах («Побажай мені удачі»)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та мети уроку
Слово вчителя
Богдан-Ігор Антонич -- яскрава постать в українській літературі. Він мріяв бачити свою Батьківщину вільною і щасливою. А ще він був упевнений, що призначення мистецтва -- це "викликувати в нашій душі такі переживання, яких не дає реальна дійсність". Тож, хто він, Богдан-Ігор Антонич?
ІІІ Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Для того, щоб ознайомитись з біографічними відомостями та творчим шляхом поета ми розподілимось на групи та опрацюємо певну сторінку з життєвого шляху поета. Перед вами тексти для опрацювання, а також ви можете звернутися до інтернет посилань
Робота в групах
І група опрацьовує дитинство та навчання Антонича
https://uk.wikipedia.org/wiki/Богдан-Ігор_Антонич
http://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1501
ІІ група – творчий шлях поета
https://uk.wikipedia.org/wiki/Богдан-Ігор_Антонич
http://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1500
ІІІ група – останні роки життя та посмертні видання Б.-І.Антонича
https://uk.wikipedia.org/wiki/Богдан-Ігор_Антонич
http://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1499
(під час опрацювання матеріалу учні записують маркером на фліпчарт найважливіші відомості з біографії Б.-І.Антонича, потім обмінюються інформацією, задають питання)
Ми прослухали інформацію наших дослідників щодо життєвого та творчого шляху поета, а тепер пропоную подивитися відеосюжет "Спогади про Антонича"
https://www.youtube.com/watch?v=hm_CTgzU9Bo
Отже, ми тепер маємо уявлення про життя поета, а сьогодні ми ознайомимося з його поезією "Автопортрет".
Дуже часто ми намагаємося, прочитавши поетичний твір, відразу його зрозуміти. Однак вчені доводять, що треба вчитись сприймати поезію, пройшовши через 3 етапи: відчуття, сприймання, розуміння. Адже кожний твір поета – це явище мистецтва. І людина чує його по-своєму, уявляє певні художні образи (зорові, слухові, нюхові) і приходить до свого розуміння цього мистецького творіння. Отже, спробуємо і ми відчути, сприйняти, зрозуміти…
Пропоную послухати аудіозапис вірша.
https://www.youtube.com/watch?v=MZ5mWXTxsNA
Слово вчителя
Ліричний герой вірша Б.-І. Антонича «Автопортрет» — як дитина, що відкриває для себе світ. Він радіє сонцю, весняному буянню природи. У нього клени чомусь червоні і срібні, а під ними гуляють, як дітлахи, взявшись за руки, «весна і вітер». З іншого боку — він не дитина, а поет, поганин, що поклоняється Сонцю, Вітру, Блискавиці, Зеленому Дереву. І цей вірш — відображення його душі, закоханої у красу, справді «автопортрет». Вірш "Автопортрет" дослідники вважають поетичним кредо митця, адже в ньому відбилося міфопоетичне сприйняття світу поетом, його медитації-роздуми над своїм пракорінням. Епіграфом до поезії Б.-І. Антонич узяв рядки зі своєї першої збірки "Привітання життя", а сьогодні ці рядки є епіграфом до нашого уроку. Так хто ж такий поганин?
Словникова робота
Автопортрет-- портрет художника, виконаний ним самим. У літературі – твір, у якому митець змальовує свій внутрішній світ, світовідчуття, портретні характеристики за допомогою слова.
Поганин-- той, хто визнає язичество; ідоловірець. Слов’яни до Х ст. були язичниками.
Теорія літератури
Міфологізм-- спосіб поетичної реалізації міфу в творах оригінальної літератури, відображення в літературному творі давніх міфологічних уявлень через трансформовані форми поетичного осмислення, наприклад символ.
Архетип-- первісний образ, оригінал, загальнолюдські символи, покладені в основу міфів, фольклору та самої культури в цілому, які переходять з покоління в покоління (зла мачуха, вірний слуга тощо).
Еврестична бесіда
- Назвіть образи поезії "Автопортрет".
- Як називає себе поет?
- Який образ у поезії є центральним?
- Назвіть образи-архетипи.
- До якого різновиду лірики можна віднести цей вірш?
Ще одна поезія з якою ми сьогодні познайомимося -- "Вишні". Прослухайте, будь ласка, аудіозапис.
https://www.youtube.com/watch?v=z31eGVXD1Y4
Коментар учителя
Вишня – символічне для українців дерево. Про нього складено багато пісень, балад, на його гілочках ворожили: ставили гілочку взимку в хаті й чекали, щоб зацвіла, пророкуючи дівчині швидке щасливе заміжжя, а в родині – врожай та добробут. Вишневий сад – це й окраса сільського подвір’я, й ознака заможності, потягу господарів до краси.
Образ вишні – архетип рідної оселі, краю, України – до вершин національної символіки підніс у поезії «Садок вишневий коло хати» Т. Г. Шевченко.
У тогочасній ліриці, особливо авангардистській, традиційні символи (вишні,калини, тополі) вважалися застарілими, такими, що не відповідають урбаністичному світові. Але в митця інша думка, і він знаходив в архетипних образах ознаки нашої ментальності, що не втрачають свіжості й до нашого часу.
А те, що поезія "Вишні" актуальна і сьогодні говорить те, що саме цюй вірш покладено на музику і ми зараз прослухаємо пісню у виконанні Віктора Морозова. Увага на екран!
https://www.youtube.com/watch?v=QjgxaI4X4lg
Теорія літератури
Сфрагіта –уживання імені чи прізвища певного автора в написаному ним творі.
Алюзія– це натяк, відсилання до певного літературного твору, сюжету чи образу, а також історичної події, розраховане на ерудицію читача, покликаного розгадати закодований зміст.
Перифраз– описовий зворот мови, у поезії – стилістичний прийом, коли власне ім’я, предмет чи явище називають не прямо, а через їхні характерні риси та ознаки.
Еврестична бесіда
- Із яким твором перегукується поезія? Які образи однакові в цих віршах?
- Чим відрізняються ці поезії?
- Якою постає перед нами Україна в поезії?
- Визначте художні засоби, засоби поетичного синтаксису та риторичні фігури в поезії "Вишні" (епітети, метафори, алюзія, сфрагіта)
ІV. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу
Отже, сьогодні на уроці ми розглянули життєвий та творчий шлях Б.-І. Антонича, ознайомилися та проаналізували його поезії "Автопортрет" та "Вишні", а тепер я вам пропоную виконати тестові завдання.
Тестові завдання "Богдан-Ігор Антонич. Життєвий та творчий шлях." І варіант
1. Б.-І.Антонич народився
А) на Закарпатті
Б) на Волині
В) на Галичині
Г) на Лемківщині
2. Навчаючись у польській гімназії, Антонич відвідує уроки
А) російської мови
Б) української мови
В) німецької мови
Г) польської мови
3.Улюбленим поетом Богдана-Ігоря був
А) О. Хайям
Б) Б.Шоу
В) В.Шекспір
Г) Л. Гец
4. Після гімназії Антонич навчався
А) у Львівському університеті
Б) у Київському університеті
В) у Харківському університеті
Г) у Віденському університеті
5. Перший вірш, який Б.-І. Антонич опублікував в журналі «Вогні» мав назву
А) «Автопортрет»
Б) «Вишні»
В) «Біг – 1000 метрів»
Г) «Різдво»
6. Антонич був редактором журналу
А) «Студентський шлях»
Б) «Вісник»
В) «Дзвони»
Г) «Дажбог»
7. Після закінчення університету, Б.-І.Антонич здобув ступінь
А)магістра філології
Б) магістра філософії
В) магістра історії
Г) магістра точних наук
8.Найбільшим поетичним досягненням Антонича , після виходу якої він стає визнаним поетом, вважають збірку
А) «Три перстені»
Б) «Привітання життя»
В) «Вишні»
Г) «Різдво»
9.Життя поета обірвалося в
А)30 років
Б) 32 роки
В) 25 років
Г) 27 років
10. Посмертні видання творів Антонича – поетичні збірки
А) «Книги лева», «Вишні»
Б) «Автопортрет», «Вишні»
В) «Зелена Євангелія», «Ротації»
Г) «Три перстені», «Книга лева»
11. З яким твором перегукується поезія Антонича «Вишні»?
А) «Червона зима» В.Сосюри
Б) «Зимова вишня» Я. Устимко
В) «Садок вишневий коло хати» Т.Г. Шевченка
Г) «Зелені свята» В. Свідзинського
12. Сфрагітою у поезії «Вишні» є
А) «Антонич був хрущем…»
Б) «…на вишнях тих, що їх оспівувув Шевченко.»
В) «Моя країно зоряна…»
Г) «До вечора з Євангелії…»
Тестові завдання "Богдан-Ігор Антонич. Життєвий та творчий шлях." ІІ варіант
1. Б.-І.Антонич народився
А) у 1909 році
Б) у 1908 році
В) у 1914 році
Г) у 1919 році
2. Початкову освіту Антонич здобув
А) у Львівській гімназії
Б) удома під наглядом виховательки
В) в початковій школі
Г) у Сяноцькій гімназій
3.Батько Антонича був
А) священником
Б) юристом
В) літератором
Г) фельдшером
4. В останні роки навчання в гімназії його вчителем був
А) батько Василь
Б) дядько Олександр
В) Лев Герц
Г) О. Олійник
5. Уперше прилюдно з читанням власних творів Б.-І.Антонич виступив, коли йому виповнилося
А) 20 років
Б) 21 рік
В) 22 роки
Г) 25 років
6. Антонич проголошував, що він – «закоханий в життя поганин»
А) у поезії «Біг – 1000 метрів»
Б) у поезії «До гордої рослини»
В) у поезії «Вишні»
Г) у збірці «Привітання життя»
7. Творчість поет ставить на друге місце після…
А) сім»ї
Б) матері-землі
В) навчання
Г) мистецтва
8. Найбільша збірка Б.-І.Антонича—
А) «Ротації»
Б) «Привітання життя»
В) «Книга Лева»
Г) «Три перстені»
9.Ольга Олійник для поета –
А) наречена
Б) сестра
В)колега
Г)сусідка
10. Поет захворів на
А) туберкульоз
Б) запалення легень
В) запалення нирок
Г) хворобу серця
11. Поезія «Вишні» Б.-І.Антонича належить до
А)громадянської лірики
Б) інтимної лірики
В) пейзажної лірики
Г) філософської лірики
12. Сфрагітою у поезії «Вишні» є
А) «Антонич був хрущем…»
Б) «До вечора з Євангелії…»
В) «Моя країно зоряна…»
Г) «…на вишнях тих, що їх оспівувув Шевченко.»
V Оцінювання учнів
VІ. Домашнє завдання
1 Повторити матеріал уроку.
2 Вивчити напам'ять вірш Б.-І.Антонича "Різдво".
3 Переглянути відеосюжет "Хлопчина з сонцем на плечах"
https://www.youtube.com/watch?v=C6kqVaWUTIE
4 Написати твір – мініатюру на одну з тем: «Моє розуміння поезії Антонича» або «Український образ світу в поезії Антонича».
VІІ.Підсумок. Рефлексія
- На уроці мені вдалося...
- Сьогодні я побачив по-новому...
- Поезія Б.-І.Антонича мене вразила...
Тестові завдання "Богдан-Ігор Антонич. Життєвий та творчий шлях"
Презентація до уроку Б.-І.Антонич
Список використаних джерел:
1 Усі уроки української літератури в 11 класі. І семестр. Профіль -- українська філологія / О.О. Косогова, Л.Г. Муковоз.-- Х.:Вил.група "Основа", 2014.--571, [5] с.-- (Серія "Поглиблене вивчення").
2 https://uk.wikipedia.org/wiki/Богдан-Ігор_Антонич
3 http://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1501
4 http://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1500
5 http://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1499
6 https://www.youtube.com/watch?v=hm_CTgzU9Bo
7 https://www.youtube.com/watch?v=MZ5mWXTxsNA