Конспект уроку з англійської мови у 6-му класі на тему "Різдво"

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск
Автор розробки: Пластун Світлана Володимирівна, вчитель англійської мови
Навчальний заклад: Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 32
Дата проведення уроку«___»__________ 20___ року
Предмет Англійська мова
Клас 6
Тема: Свято «Christmas».
Мета: познайомити учнів з традиціями святкування Різдва у Великобританії та України. Розвивати інтерес до вивчення англійської мови.
Навчальний аспект: повторити лексику по темі, практикувати учнів в усному мовленні та аудіюванні .
Розвиваючий аспект: формувати позитивну мотивацію навчання, розвивати увагу, уяву, здогад .
Виховний аспект: виховувати в учнів почуття поваги до національних традицій та свят .
Обладнання: презентація, аудіо записи, відео записи, роздатковий матеріал для індивідуальнoї роботи (Додаток).
Хід уроку:
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання.

T: Good morning, pupils.
Ps: Good morning, teacher.
T: How are you today?
Ps: We are fine, thank you.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

T: Today we are going to speak about special days and about holidays in Great Britain and Ukraine. You will watch films, listen to a song, do many exercises, play games and practise your speaking skills.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

1) Бесіда з учнями.

T: You know that different people live in different countries. Different countries have different holidays and traditions. Today we are speaking about traditions in Great Britain and in Ukraine. First of all, listen to the music and guess what holiday we are going to speak about.

Учні слухають мелодію "Jingle Bells" і висловлюють свої припущення.

P1: We are going to speak about winter celebrations.
P2: As for me, I think we are going to speak about Christmas.

T: Do you celebrate Christmas? Why? What do we celebrate at Christmas?


2) Гра «Do You Know Special Days?».

Учні у парах виконують завдання № 1 в робочих листах (НО1). Завдання — знайти половинки кожного речення і з’єднати їх. Перемагає пара, яка швидше правильно виконає завдання. Вона читає речення, решта перевіряє.

Т: Match two parts of the sentences. We celebrate the New Year -- on the 1st of January.
In Ukraine people celebrate Christmas Eve -- on the 6th of January.
In Ukraine people celebrate Christmas -- on the 7th of January.
In Great Britain people celebrate Christmas Eve -- on the 24th of December.
In Great Britain people celebrate Christmas -- on the 25th of December.
In Great Britain people celebrate Boxing Day -- on the 26th of December.


3) Учні отримують інформаційні листи о традиціях святкування Різдва в Україні и в Великобританії, які вони будуть заповнювати впродовж всього уроку. Зараз вони записують дати свят.

T: Write down the dates in your worksheets


Основна частина уроку


4. Подання відео матеріалу "Christmas in Great Britain".


1) Повторення лексичного матеріалу. Мозковий штурм. Учні працюють парами. Вони повинні за 1 хвилину записати як можна більше слів, пов'язаних з Різдвом.

Т: What words do you associate with Christmas? Write words as many as possible.

Грае мелодія "I wish you a Merry Christmas" 1 хвилину. По закінченні часу кожна пара читає перелік слів, які вони змогли згадати.


2) Поповнення лексики по темі.. Учні дивляться презентацію з символами Різдва і називають їх, якщо знають. Робота з презентацією. (кадри 6-18)

T: Let's remember names of Christmas symbols.


3) Закріплення ЛО. Вправа: знайди зайве слово. T: Listen to the groups of words. In each group there is a word, which does not go with others. Find this word, please! Name the odd word out. Orally. (кадр 19)

Turkey, pudding, pumpkin pie, vegetables. Santa Clause, holiday, Christmas tree, butterfly. Christmas pudding, Easter, reindeer, cracker. Trousers, stockings, presents, socks. 23rd December, 24th December, 25th December, 26th December. Christmas Eve, Boxing Day, Thanksgiving Day, Christmas.


4) Аудіювання: перегляд відео "Christmas Eve in Great Britain" частина 1.

https://www.youtube.com/watch?v=fBG5j2CflY8

T: Take your worksheets. You can see a list of things people can do during the holidays. Watch the film and mark what children do on Christmas Eve. Tick the box of the correct variant. ( https://youtube.com/fBG5j2CflY8 )


5) Контроль розуміння переглянутого. Учні читають обрані фрази. T: Read your answers.

Р1,2,3... - Sing Carols Decorate Christmas Tree. Make Snow Flakes. Open the Christmas Cards. Make Christmas Presents. Make the Mince Pies. Putting out the Stockings.


Фізична розминка.


T: Let's relax a little. ( https://youtu.be/kOULMC7h2q8 )
Учні співають пісню “Jingle Bells” і танцюють. (Відео запис - кадр 22)

Dashing through the snow,
In a one-horse open sleigh.
Over the fields we go,
Laughing all the way.
Bells on Bob-tail ring,
Making spirits bright,
What fun it is to ride and sing
A sleighing song tonight!
Jingle bells, jingle bells!
Jingle all the way!
Oh, what fun it is to ride
In a one-horse open sleigh!


6) Продовження роботи з відео записом "Christmas in Great Britain" частина 2. T: Watch the film, mark the correct answers in the sheet and say:
What do people do at Christmas?
What do they have for Christmas lunch?

P1,2... They open their presents, cook and have Christmas lunch. On lunch they have turkey, carrots, peas, potatoes, pudding.

T: Who can say what people do on Boxing Day? P: It is on the 26th of December. People don't work on this day. They visit friends or go to the theatre.

5. Опрацювання навичок усного діалогічного мовлення.

T: Take your worksheets. Exercise № 2. Make up a dialogue with your partner using instructions. I give you 2 minutes to prepere.

Card 1 Make up a dialogue.
Ask if your friend’s family celebrates Christmas.
Ask what your friend’s family does to prepare for Christmas.
Say where you usually celebrate Christmas.
Say what you do on Christmas Eve.

Card 2 Make up a dialogue.
Say if your family celebrates Christmas.
Say what your family does to prepare for Christmas.
Ask where your friend usually celebrates Christmas.
Ask what your friend does on Christmas Eve.

Через 2 хвилини 3-4 пари по черзі розігрують діалоги.

6. Розвиток навичок аудіювання.

Подання відео матеріалу "Christmas in Ukraine" https://www.youtube.com/watch?v=782905thjzA


1) Бесіда з учнями. T: Who can say what is Kutya? P: It is Ukrainian Christmas food/ dish. T: You will see a short film about how the Ukrainians celebrate Christmas. Then say what people use to cook Kutya.


2) Просмотр відео матеріалу "Christmas in Ukraine"
3) Контроль уваги і розуміння переглянутого T: What do the Ukrainians use to cook Kutya?
P1,2,3...
Wheat (symbolize alternative future generations).
Honey (is a symbol of happiness and health).
Poppy seeds (is a symbol of youth).
Nuts (is to riches and fortunately).
Raisins (is life and love).


4) Обробка отриманої інформації про Різдво в Україні. Учні в робочих аркушах відзначають правильні пункти про Різдво в Україні.

T: You have known about Christmas in Ukraine. Take your worksheets and tick the box of the correct variant about Ukraine.


5) Розвиток усного мовлення. Аналіз і висновки про святкування Різдва у Великобританії і в Україні. а) аналіз інформації: T: Compare the information about Ukraine and the United Kingdom. What have we got the same? What are the differences between the two holidays? Who wants to tell about Christmas in Ukraine?

Учні використовують свої записи і розповідають про Різдво в Україні, доповнюють один одного. b) висновки: T: Why do you like Christmas?
Учні 2-3 словами висловлюють свої думки.
T: In conclusion, watch a short story about the cat Mod and tell what is the main idea of this Christmas story.
Учні дивляться фільм і потім відповідають на запитання. ( https://youtu.be/kuRn2S7iPNU )
P: Christmas is for sharing.


Перевірка домашнього завдання. Учні показують виготовлені Різдвяні листівки і за бажанням зачитують свої побажання.


Заключна частина уроку.


Підведення підсумків уроку. Рефлексія. T: Do you like the lesson? What new words have you learned? What new have you learned about Christmas?

T: Well, I’d like to say that you were perfect. I like your active work at the lesson. You are really attentive and very curious. We achieved all our aims: we have got to know Christmas traditions in Great Britain and Ukraine. You have worked at the lesson very well. Your marks are…

Додаток

Exercise 1.

Match two parts of the sentences.

We celebrate the New Year -- on the 24th of December.
In Ukraine people celebrate Christmas Eve -- on the 25th of December.
In Ukraine people celebrate Christmas -- on the 26th of December.
In Great Britain people celebrate Christmas Eve -- on the 7th of January.
In Great Britain people celebrate Christmas -- on the 6th of January.
In Great Britain people celebrate Boxing Day -- on the 1st of January.


Exercise 2.

Card 1

Make up a dialogue.
Ask if your friend’s family celebrates Christmas.
Ask what your friend’s family does to prepare for Christmas.
Say where you usually celebrate Christmas.
Say what you do on Christmas Eve.

Card 2

Make up a dialogue.
Say if your family celebrates Christmas.
Say what your family does to prepare for Christmas.
Ask where your friend usually celebrates Christmas.
Ask what your friend does on Christmas Eve.

Додаток 2