Методичні рекомендації до уроку "Українська мова, 4 клас"

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Автор: учитель Рибакова Галина Миколаївна,

Запорізької загальноосвітньої школи № 91

для початкової школи

Предмет: Українська мова

Тип уроку: Розвиток зв'язного мовлення


тема: "Переказ "Їжак-рятівник"

ПРОГРАММА:«Програми для середньої загальноосвітньої школи», 1-4 класи (К.: Початкова школа, 2006р.)



Урок розвитку зв’язного мовлення

Тема. Докладний переказ тексту Їжак-рятівник

Мета: формувати в учнів уміння створювати докладний переказ тексту; розвивати вміння ділити текст на частини, складати план тексту, послідовно викладати свої думки; збагачувати й активувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до природи, розширювати кругозор учнів.

Обладнання: текст «Їжак-рятівник», ілюстрації із зображенням тварин.

Хід уроку

Содержание

Організація класу

Актуалізація опорних знань

Вступна бесіда

  • Яка зараз пора року?
  • Які зміни відбулися в житті тварин?
  • Кого називають сонями?
  • Чому?

Відгадування загадки

  • Послухайте загадку і відгадайте про яку тварину йде мова

---

Колючий клубочок прибіг у садочок,

Спинивсь, постояв - і мишку спіймав,

Як зветься клубочок, що ходить в садочок,

Не кіт, не тхір - скажіть, що за звір? (Їжак)

---

Гостроносий і малий,

Сірий, тихий і незлий.

Вдень ховається. Вночі

Йде шукать собі харчі,

Весь з тоненьких голочок.

Як він зветься? (Їжачок)


Що ви знаєте Ще про цю тварину?

  1. Існує близько 17 різновидів їжаків, їх виду вже більше 15 млн. років. Їжаки живуть в різних місцях проживання, від лісів до пустель.
  2. Тіло їжака покриває від 7000 до 10000 колючок. Колючки їжака постійно оновлюються, старі випадають, а їм на заміну виростають нові.
  3. У їжаків не найкращий зір. Крім того, у їжаків дуже гарні слух і нюх.
  4. У всіх їжаків 36 зубів. Але до старості їжаки, як і люди, починають їх втрачати.
  5. Вухатий їжак відрізняється від звичайного … великими вухами (3-5 см). Вухатий їжак бігає швидше звичайного і при небезпеці неохоче згортається в клубок, а частіше намагається втекти з шипінням і підстрибуючи. Вухаті їжаки дуже стійкі до сильних отрут і перегріву.
  6. Їжаки дивно стійкі до отрути гадюки, хоча ними і не харчуються.
  7. Колючки деяких видів їжаків можуть виявитися отруйними. Однак ця отрута виробляється не їжаком. Їжак змазує голки отрутою, “конфіскованою” у жаб.
  8. Їжаки бояться води більше, ніж вогню. Вода чомусь позбавляє їх захисту та колючий розгортається.

Їжак корисна тварина.

Повідомлення теми та мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми будемо писати докладний переказ тексту , в якому йдеться про їжака.

Робота над текстом "Їжак-рятівник"

Словникова робота

Пояснення лексичного значення слів:

КУПИНА – невеликий горбок у лісі чи на луках;

ЗАСИЧАЛА – зашипіла;

ОТРУЙНА – небезпечна.

Читання тексту вчителем

Їжак-рятівник Улітку рано-вранці Марійка пішла в ліс по суниці. Вона швидко набрала повний кошик суниць і побігла додому. Марійка перестрибувала по холодних від роси купинах і вколола босу ногу. Під купиною був їжак. Марійка заплакала від болю, сіла і почала платтячком витирати кров на нозі. Раптом десь узялась гадюка. Вона повзла прямо до Марійки і сичала. Гадюка була отруйна. Дівчинка дуже злякалася, але несподівано на зустріч гадюці швиденько побіг їжак. Гадюка кинулась на нього. Їжак наставив на неї свої колючки. Гадюка від болю засичала і повернулася назад. Їжак схопив її зубами і задушив. Так їжак урятував Марійку.

Аналіз змісту тексту

Робота над темою і головною думкою тексту.

  • Про що ви дізналися з тексту?
  • Коли відбувалася подія?
  • Що робила дівчинка у лісі?
  • Що сталося?
  • Кого вона побачила?
  • Якою вона була?
  • Що зробила дівчинка?
  • Хто з’явився?
  • Що вона робила?
  • Як повів себе їжак?
  • Які дії були гадюки?
  • Що зробив їжак?
  • Як поводила себе гадюка?
  • Що зробив їжак?
  • Чим закінчилася зустріч?

( Що робила Марійка у лісі? Як вона зустрілася з їжачком? Яка небезпечна зустріч очікувала дівчинку? Як їжак урятував Марійку?)

  • Що нового дізналися ви для себе з цього тексту?

Аналіз структури тексту

  • З яких частин складається текст?
  • Який у тексті зачин?
  • Зачитайте основну частину.
  • Яка у тексті кінцівка?

Складання плану майбутнього переказу

  • Про що йдеться в зачині?
  • Як можна назвати перший пункт плану?

1) Марійка у лісі.

  • Про що йдеться в основній частині?
  • Давайте її розділимо на дві частини.
  • Про що йде мова у першій частині?

2) Зустріч з їжачком.

  • Про що йде мова у другій частині?

3) Небезпечна гадюка.

  • Прощо йдеться в кінцівці?

4) Їжачок врятував Марійку.

Повторне читання тексту вчителем з настановою на спостереження за мовним оформленням тексту

Аналіз мовного оформлення тексту

  • По чому перестрибувала Марійка?
  • Чому вони були холодними?

Орфографічна робота

Пояснення правопису слів: улітку, рано-вранці, платтячко, несподівано, їжак-рятівник, на зустріч.

Переказ тексту дітьми за планом

Записування переказу в зошити

Перевірка виконаної роботи

Підсумок уроку

  • Що вчилися робити на уроці?
  • Що допомогло послідовно передати зміст тексту? (План)
  • Які труднощі виникали під час написання переказу?
  • Що нового почерпнули з уроку?

Література:

  1. 1.Людмила Нечаєва "Перевірка навичок мовленнєвої діяльності у початкових класах" Тернопіль "Підручники і посібники", 2003
  2. 2.А.П.Капіщенко "Опорні групи лексики для розвитку звязного мовлення" Тернопіль "Навчальна книга- Богдан",2009
  3. 3.Сайт "Вчитель вчителю"