Молодіжна підпільна організація села Райське

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Ясинська Ірина Василівна, вчитель історії та географії Московського НВК Вільнянського району Запорізької області

Підпільницька організація

Мужність. Честь. Звитяга.
У пам'яті жителів і на братській могилі села Райське (Вільнянський район, Запорізька область) викарбувані імена молодих підпільників, які в роки Великої Вітчизняної війни проявили мужність, звитягу, захищали честь своєї землі від німецько-фашистських загарбників.
1942 рік... Запорізький край став глибоким німецьким тилом. Гітлерівці вели антирадянську агітацію, поширювали інформацію про непереможну німецьку армію. Але зламати дух патріотизму нашого народу їм не вдалося - люди вірили в перемогу, яка обов'язково прийде. І не чекали, а прискорювали кожен крок перемоги своїми діями.
У селі Райське, де перебувало багато німецьких і румунських солдат, молоді хлопці, збираючись вечорами біля садиби комуніста Дяченко Євдокима Євдокимовича, думали як допомогти своїм військам звільнити рідну землю від загарбників. Дяченко Є.Є. користувався повагою серед односельців за добрий і справедливий характер, метке слово, любов до музики. До нього тягнулися люди за порадою і поговорити про наболіле. Вийшовши у садок біля хати, Євдоким Євдокимович грав на скрипці. Журлива мелодія скликала сусідів і молодь. Так і згуртувались молоді юнаки біля розумної і поважної людини. На такі "музичні вечори", де лунали українські пісні, часто заходили поліцаї. Посидівши годинку, нічого підозрілого не помітивши, йшли геть. А тим часом молоді підпільники під керівництвом Дяченко Є.Є. розробили план боротьби з окупантами: збирати патрони, зброю на полях битв, викрадати у фашистів, складати і готуватись до рішучого бою. Планували перестріляти всіх окупантів і поліцаїв у селі і піти на підмогу Червоній армії.
У дворі Уляни Кривуляк була криниця із питною водою. Сюди приходили односельці по воду. А підпільники приносили у відрах розібрані автомати і іншу зброю. Через таємний хід від сараю до криниці, вартовий підпільник забирав "передачу" та ховав у схованці. Про таєний хід від сараю до рівня води в криниці знали тільки кілька членів організації.
Підпільники вже знали про дійсні справи на фронті, адже Яків Степанович Одинець, майстер запорізького заводу феросплавів. привіз у рідне село частини радіоприймача. Коли працівники заводу евакуювались на схід, Яків Степанович разом із дружиною Марією Самойлівною. медсестрою однієї із лікарень Запоріжжя, повернулись у рідне село до батьків. Марія, з маленьким сином на руках, поїхала з чоловіком, який тоді сказав: "Так треба!" Яків Степанович із запчастин склав радіоприймач. Підпільники слухали зведення Радянського інформбюро про становище на фронтах, розповсюджували листівки серед місцевого населення.
Цього було мало для перемоги. Молоді юнаки вирішили 22 серпня 1942 року здійснити розправу над окупантами і піти назустріч радянським військам. Але не судилося мрії стати дійсністю. Знайшовся зрадник, який видав поліцаям інформацію про підпільників, керівників і плани групи.
Ранком, 22 серпня, розпочались облави і арешти учасників молодіжної підпільної організації. Заарештованих відвезли до Софіївки (нині місто Вільнянськ). Після жорстоких допитів і тортур, відвезли до м. Запоріжжя, де були і розстріляні. Рідня підводами їхали до запорізької в'язниці, щоб передати харчі і дізнатись щось про своїх дітей, чоловіків... Німецькі охоронці забирали харчі, передачі, сміялись у вічі матерям, які і не знали, що підпільників розстріляно у застінках в'язниці.
Незабаром у селі Райське знову почули про підпільників. Молоді юнаки продовжили справу своїх старших братів: здійснювали диверсії по відношенню до окупантів.
Подвиг героїв безсмертний, вічний взірець мужності. За мужність і відвагу, проявлені в боротьбі проти німецько-фашистських окупантів в період Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років, 12 членів молодіжної підпільної організації, від імені Президії Верховної Ради СРСР, нагороджені медаллю "За відвагу" посмертно...
Богуславський Андрій Степанович,
Брацило Григорій Антонович,
Доля Андрій Іванович,
Дяченко Євдоким Євдокимович,
Кривуляк Петро Степанович,
Кривуляк Уляна Василівна,
Кулик Іван Калістратович,
Литвиненко Іван Сидорович,
Ничога Григорій Михейович,
Ничога Микола Михейович,
Одинець Яків Степанович,
Орел Павло Борисович.
У музейній кімнаті Московського НВК створено експозицію, присвячену молодіжній підпільній організації, яка діяла в період Великої Вітчизняної війни у селі Райське Вільнянського району. Щороку учні, учителі, односельці 9 травня і 21 вересня вшановують пам'ять про загиблих підпільників і воїнів, які полягли, звільняючи територію сіл Московської сільської ради.

Авторський відеоролик

  1. Мужність Честь Звитяга
  2. The media player is loading...