План-конспект уроку ""Умови виникнення коливань Коливальний рух. Види коливань"" для 8 класу

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

План-конспект

Содержание

Тему уроку

Умови виникнення коливань Коливальний рух. Види коливань.

Автор (и) розробки

Голубова Вікторія Віталіївна

Навчальний заклад

ДНЗ Запорізьке Машинобудівне вище професійне училище

Клас

8 клас

Назва навчальної програми, автори програми

10-11 класи – Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Фізика. Астрономія. 7-11 класи. – К.: Ірпінь: Перун, 2005

Тип уроку

урок нових знань та умінь

Компетенції учнів на уроці

коммунікативна,освітня

Цілі уроку

дати уявлення про коливальний рух та його види;

навчити розрізняти види коливань;

розвинути вміння бачити коливний рух у природі та повсякденному житті;

відпрацьовувати навички елементів дослідницької роботи.

Обладнання уроку

інтерактивна дошка, маятники: математичний, пружиний

Дидактичні та методичні матеріали

впишіть тут дидактичні та методичні матеріали

Перелік он-лайн сервісів, які використані на уроці

сервіс http://learningapps.org, http://www.bubbl.bs/

Хід уроку

1.Вступ. Мотивація Коливальний рух- один з найпоширеніших рухів в природі та техніці. Коливаються дерева під дією вітру, поршні у двигуні автомобіля, ми можемо розмовляти і чути звуки завдяки коливанням голосових зв'язок, повітря і барабанних перетинок, коливається серце. Все це приклади механічних коливань. Світло - це також коливання, але електромагнітні. За допомогою електрохвиль здійснюється радіозв'язок, передача телевізійних сигналів з передавальних пристроїв на антену, сотовий зв'язок. Всі ці дуже цікаві види коливань ми будемо розглядати в подальшому. В техніці надзвичайно важливо вивчати вібрації різних споруд, працюючих машин, станків тощо. Існують вібрації і в рухомому транспорті. Така наука як охорона праці вивчає припустимі рівні впливу різноманітних коливань на організм людини. А деякі види коливань використовують для лікування. 2. Вивчення нового матеріалу Коливаннями називають фізичні явища та процеси, в яких відбувається періодичне повторення станів системи.

Новый рисунок.pngПеріодичними називають такий процес, за якого величина, що коливається взята у будь-який момент часу , через певний інтервал часу Т матиме те саме значення. Існує два види коливального руху: вільні і вимушені коливання. Вільні коливання – це коливання, які відбуваються в механічній системі під дією внутрішніх сил системи після короткочасної дії зовнішніх сил.

Vfznybr).png

Перейти к: навигация, поиск Вимушені коливання – це коливання, що виникають під дією зовнішніх сил, які змінюються з часом за модулем та напрямом. Система тіл, які можуть виконувати вільні коливання, називається коливальною системою.


График.png


Для того щоб існували вільні коливання, необхідне виконання двох умов: 1. Система повинна знаходитися біля положення стійкої рівноваги. 2. Сили тертя повинні бути достатньо малими.

Коливальний рух характеризують: 1. Швидкість; 2. Прискорення; 3. Координати (зміщення). Періодичні коливання характеризують: 1. Амплітуда; 2. Період; 3. Частота; 4. Циклічна частота; 5. Фаза коливань.


Зміщення х – це фізична величина, що дорівнює відстані, на яку тіло в ході коливання відхиляється від положення рівноваги в даний момент. Амплітуда коливань – це максимальне зміщення тіла від положення рівноваги

 (2)

Період коливань Т - це фізична величина, яка дорівнює мінімальному проміжку часу, за який тіло повертається в початкове положення (час одного повного коливання).

 (3)

Частота коливань ν –фізична величина, яка дорівнює кількості повних коливань, здійснених тілом за одиницю часу.

 (4)

1 Гц – дорівнює частоті коливань, у ході яких тіло за 1 с здійснює одне повне коливання. Циклічна частота - фізична величина, яка дорівнює кількості повних коливань, здійснених тілом за секунд.

 (5)
=рад/с = 

Закріплення: Назвіть види коливань:

Розв’язання задач:

1. Визначте період і частоту коливань м.т., яка здійснює 300 коливань за хвилину. 2. Період коливань тягарця на пружині 2 с. що це означає? Визначте частоту й циклічну частоту. Скільки коливань здійснив тягарець за 10 с? Домашне завдання:

Розв’язати задачі:

1. Частота коливань 20 Гц. Що це означає? Визначте період коливань тіла. За який проміжок часу тіло здійснить 200 коливань? 2. Амплітуда коливань тіла на пружині 5 см. Який шлях пройде тіло за чверть періоду? Половину? Період? За два періоди?

Список використаних джерел

впишіть тут список використаних джерел

Додатки

Онлайн плакат (игровой пазл)

http://learningapps.org/display?v=pbnyvwxtt01

Фотогалерея уроку