План-конспект уроку "''Історичний портрет Івана Мазепи. Роль І. Мазепи в історії України''" для 8 класу
Увага! Категорично заборонено використовувати цей матеріал на інших інтернет-порталах і в засобах масової інформації без письмового дозволу автора. Дозволяється, з метою навчання, використовувати елементи розробки з обов'язковим посиланням на дану сторінку. |
Тему уроку
Історичний портрет Івана Мазепи. Роль І.Мазепи в історії України".
Автор (и) розробки
Білан Світлана Іванівна, вчитель суспільних дисциплін
Навчальний заклад
КЗ «Верхньотерсянська ЗОШІ-ІІІ ступенів» Гуляйпільської районної ради Запорізької області
Клас
8
Назва навчальної програми, автори програми
Програми для загальноосвітніх навчальних закладів В.С. Власов, Н.М. Гупан, П.Б. Полянський, О.І. Пометун, Г.М. Фрейман «Історія України. Всесвітня історія. 5-12 класи». Затверджено Міністерством освіти і науки України, ( лист МОН від 23.12.2004 №1/11 – 6611 ) « Перун», 2005 р.
Тип уроку
узагальнення і систематизації знань, умінь
Компетенції учнів на уроці
- загальнонавчальні: розумові, мовленнєві;
- предметно-історичні: хронологічні, картографічні, спеціальні;
- соціальні, інформаційно-комунікаційна, компетентність продуктивної творчої діяльності, загальнокультурна компетенція.
Цілі уроку
Навчальна:
- поглибити знання учнів про українські землі, політичне становище Гетьманщини наприкінці XVII - на початку XVIIІ ст.,історичну діяльність гетьмана І.Мазепи, його роль в історії України.
Розвиваюча:
- розвивати дослідницькі навички, вміння аналізувати джерела історичної інформації, виділяти головну думку, формувати висновки, аргументовано висловлювати свою точку зору, застосовуючи історичні терміни та поняття;
- удосконалювати навички досліджувати історичні джерела, пам'ятки, використовуючи історичні методи пізнання. Сприяти розвитку історичної пам'яті, історичної свідомості, формуванню історичного мислення.
Виховна:
- виховувати патріотичні почуття, повагу до історичного минулого, соціальної спадщини, діяльності минулих поколінь.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• характеризувати політичне становище українських земель, Гетьманщини наприкінці XVII - на початку XVIIІ ст.;
• визначати основні засади внутрішньої, зовнішньої політики, культурно-просвітницької діяльності І. Мазепи;
• давати характеристику Івану Мазепі як людині і як політику,оцінювати діяльність історичної особи;
• використовувати історичні методи пізнання для аналізу історичних джерел, фактів і інформації, неоднозначно осмислювати значення діяльності історичної особи, формулювати висновки та узагальнення, висловлювати власну точку зору та арґументувати її.
Обладнання уроку
- комп’ютери з підключеним Інтернетом;
- мультимедійна дошка, дошка;
- підручник О. Струкевич, І. Романюк, Т. Пірус Історія України;
- електронний атлас з історії України 8 кл.;
- портрет І. Мазепи;
- виставка поетичних творів та історичних джерел про І. Мазепу;
- уривки з документів – універсалів І. Мазепи, уривок з маніфесту до українського народу Петра I;
- тексти думи та пісні І. Мазепи;
- фотодокументи: Києво-Могилянська академія, Чернігівський колегіум;
Дидактичні та методичні матеріали
- презентації учнів:
- схеми:
Перелік он-лайн сервісів, які використані на уроці
Хід уроку
Список використаних джерел
- Сас П. М. Історія України XVI-XVIIIстоліття: Навч.посібник/ П. М. Сас . – Л.: Дивосвіт, 2001. – 291 с.
- Литвин В. М. Історія України. Підручник/ В.М. Литви . – Київ, «Наукова думка» НАН України, 2010. –829 с.
- Струкевич О. К., Романюк І. М., Пірус Т.П. Історія України/ О. К. Струкевич, І. М. Романюк. – Київ, 2008. – 271с.
- Яворницький Д. І. Історія запорозьких козаків/ Д. І. Яворницький. – Київ. – «Наукова думка», 1993. – 545 с.
- Гончарук П. С. Історія України з найдавніших часів до початку XX століття. Курс лекцій/ П. С. Гончарук. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 524 с.
Додатки
Цікава інформація про шаблю Мазепи
Інформація про навчальні заклади, якими опікувався Іван Мазепа