План-конспект уроку "''Улюблені книжки''" для 8 класу

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Увага! Категорично заборонено використовувати цей матеріал на інших інтернет-порталах і в засобах масової інформації без письмового дозволу автора. Дозволяється, з метою навчання, використовувати елементи розробки з обов'язковим посиланням на дану сторінку.

Сухар сертифікат 2014.jpg

План-конспект

Содержание

Тема уроку

Улюблені книжки

Автор (и) розробки

Сухар Ганна Анатоліївна учитель англійської мови

Навчальний заклад

Енергодарський багатопрофільний ліцей Енергодарської міської ради Запорізької області

Клас

8 клас

Назва навчальної програми, автори програми

* Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Іноземні мови. 5-9 класи.-Київ, «Перун» , 2005

Тип уроку

комбінований

Компетенції учнів на уроці

  • Комунікативна
  • Загальнокультурна

Цілі уроку

  • Практична мета - удосконалення лексико-граматичних навичок. Ознайомити з новими ЛО. Вдосконалення монологічних умінь, розвиток уміння сприймати іноземну мову на слух, вдосконалення навичок читання.
  • Освітня мета-поповнення лексичного мінімуму учнів. Розширити уявлення учнів про літературні жанри
  • Розвиваюча мета-розвиток здібностей учнів (мовних, інтелектуальних), розвиток творчого мислення, навичок вживання нових лексичних одиниць у мовленні. Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення.
  • Виховна мета - Виховувати любов до читання. Розширення кругозору.

Обладнання уроку

Коп`ютер,телевізор,підручник для 8 класу Калініна, картки з завданнями для учнів

Дидактичні та методичні матеріали

Перелік он-лайн сервісів, які використані на уроці

http://learningapps.org

Хід уроку

I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення 1. Привітання. T: Good morning, children! Ps: Good morning, teacher! 2. Повідомлення теми та мети уроку. T: Our today’s topic is the books we enjoy reading; so by the end of this lesson you’ll be able to tell about your favourite books and why you like them. 3. Актуалізація опорних знань. Використання http://learningapps.org/display?v=pzhrx57oj01 3. Перевірка домашнього завдання. Написання словникового диктанту.

II. Основна частина уроку 1. Подання нового лексичного матеріалу. 1) Робота з підручником. T: Today we’ll learn some new words, phrases and expressions on the topic «Read to Yourself». Look at the words and phrases on page 127. Let’s read and translate them. Учитель читає нові слова й словосполучення і пояснює їх значення, учні хором повторюють і перекладають їх. 2) Учні складають по 3 речення з новими словами та словосполученнями. 3) РЗ, впр. 1 (с. 55). Учні читають прислів’я, звертаючи увагу на логічний наголос у них; потім ланцюжком кажуть, як вони розуміють ці прислів’я та чи погоджуються з ними. Match the parts of the proverbs. 1) The more you read,... a) as you choose a friend. 2) Choose an author... b) a source of wisdom. 3) A good book is... c) the more you know. 4) Reading is to the mind... d) what exercise is to the body.

3) I. Go Ahead (с. 127). Учні читають наведені висловлювання дітей про їх улюблені книжки і ланцюжком діляться своїми враженнями від цих творів. Учитель контролює правильність граматичної будови речень. 4) Робота з картками. Учні отримують картки (HO1) і самостійно виконують завдання. По закінченні роботи вони ланцюжком читають доповнені речення. Учитель стежить за правильністю вимови слів. HO1: Use some of the following expressions to complete sentences. describes exciting adventures; an amusing story for light reading; adventure story, catching, full of information about; contains real facts and pictures; well-loved characters, full of funny jokes; truthful story; the atmosphere of the time is described with great skill; the events are all true; full of extraordinary events; the book shows the real life to the reader; original; funny; instructive; thrilling; fast-moving; a travel story; exciting plot; gives us the knowledge of… 1) I prefer books . 2) I don’t like books . 3) What makes the book so popular is . 4) The reason why this book is so interesting is that 5) The last book I’ve read .

5) Робота в парах. Учні у парах складають, а потім ланцюжком інсценують міні-діалоги. Вони звертаються один до одного із запитаннями: What book can you recommend me to read? What is it like?, а під час відповіді використовують словосполучення, подані на картках (HO1). Учитель стежить за правильністю граматичної будови речень. 2. Розвиток умінь мовлення. 1) Робота у групах. Учні отримують картки (HO2) і в групах по троє-четверо обговорюють подані твердження, висловлюють згоду або незгоду й пояснюють свій вибір. По закінченні обговорення представники від кожної з груп доповідають про погляди своїх співрозмовників. Учитель коригує їхні виступи. HO2: Read and discuss the statements. 1) Do you agree or disagree with the following statement? People should read only those books that are about real events, real people, and established facts. Use specific reasons and details to support your opinion. 2) Your school has enough money to buy either computers for students or books for the library. Which should your school choose to buy — computers or books? Use specific reasons and examples to support your recommendation. 3) Do you agree or disagree with the following statement? Reading fiction (such as novels and short stories) is more enjoyable than watching movies. Use specific reasons and examples to explain your position. 4) Some read; some exercise; others work in their gardens. What do you think are the best ways of reducing stress? Use specific details and examples in your answer.


3) РЗ, впр. 3 (с. 55). Учні розташовують репліки діалогу в правильній послідовності, потім у парах інсценують його. Учитель контролює правильність вимови слів.

Arrange the phrases in the dialogue in the correct order. • Very well, thank you. And you? • Bye! • As for me, I prefer history books. So here I hope to find a book about King Arthur. • Good luck to you! See you at school! • Oh, hi, Jackie! How are you doing? • I’m fine, too. I see you are going to buy a book about wild animals of Australia. Do you think it’s very interesting? 1. Hello, Cindy! • Oh, yes. I find it very exciting. I like books about animals best of all. And what are you looking for?


Listening Comprehension 3. Аудіювання. Учитель роздає картки (HO3) і двічі читає діалог, учні слухають і виконують завдання. Для перевірки розуміння змісту тексту учнями вчитель збирає картки. TALKING ABOUT BOOKS Presenter: With us this evening we have journalist Jessica Woodward to talk about her choice for book of the week. What book have you chosen, Jessica? Jessica: Well, Peter, I’ve decided that «Lost in the Cave» by Charley Miller is the best one. Presenter: Ah, yeah. I have read some of his very exciting short stories. Jessica: Yes, and «Lost in the Cave» is my favourite. The outstanding thing about it is its characters — they all are rather convincing. The main characters are really terrific, I suppose they are the kind of people who would be extremely interesting to meet. Presenter: And what about the plot? Jessica: Oh, it’s really catching. The story is dramatic, fast-moving and full of adventures. I’d strongly recommend everybody to read it. Presenter: Thank you, Jessica, I hope our listeners will follow your advice.

HO3: 1. Listen to the dialogue and complete the table. Writer Book title Characters Plot

2. For 1—5 choose T if the statement is true according to the text, and F if it is false. 1. Jessica Woodward is a writer. 2. The book «Lost in the Cave» was written by Charley Miller. 3. «Lost in the Cave» is a novel. 4. Jessica doesn’t consider the characters of the book to be very persuasive. 5. The plot of the book is very involving.

III. Заключна частина уроку 1. Домашнє завдання. 1) РЗ, впр. 1 (с. 54); 2) РЗ, впр. 4 (с. 55). 2. Підведення підсумків уроку. Бесіда в режимі T → P1 → P2 → P3. T: What topic did we discuss at the lesson today? Tell one word describing your favourite book.

Список використаних джерел

мережа Інтернет, Англійська мова "Плани-конспекти уроків" авт. С.В. Мясоєдова

Додатки

"Match the parts of the proverbs. 1) The more you read,... a) as you choose a friend. 2) Choose an author... b) a source of wisdom. 3) A good book is... c) the more you know. 4) Reading is to the mind... d) what exercise is to the body."

"Use some of the following expressions to complete sentences. describes exciting adventures; an amusing story for light reading; adventure story, catching, full of information about; contains real facts and pictures; well-loved characters, full of funny jokes; truthful story; the atmosphere of the time is described with great skill; the events are all true; full of extraordinary events; the book shows the real life to the reader; original; funny; instructive; thrilling; fast-moving; a travel story; exciting plot; gives us the knowledge of…

  • I prefer books.
  • I don’t like books.
  • What makes the book so popular is.
  • The reason why this book is so interesting is that
  • The last book I’ve read."

"1. Listen to the dialogue and complete the table. Writer Book title Characters Plot

2. For 1—5 choose T if the statement is true according to the text, and F if it is false.

  • Jessica Woodward is a writer.
  • The book «Lost in the Cave» was written by Charley Miller.
  • «Lost in the Cave» is a novel.
  • Jessica doesn’t consider the characters of the book to be very persuasive.
  • The plot of the book is very involving.

Read and discuss the statements. 1) Do you agree or disagree with the following statement? People should read only those books that are about real events, real people, and established facts. Use specific reasons and details to support your opinion. 2) Your school has enough money to buy either computers for students or books for the library. Which should your school choose to buy — computers or books? Use specific reasons and examples to support your recommendation. 3) Do you agree or disagree with the following statement? Reading fiction (such as novels and short stories) is more enjoyable than watching movies. Use specific reasons and examples to explain your position. 4) Some read; some exercise; others work in their gardens. What do you think are the best ways of reducing stress? Use specific details and examples in your answer."

"Arrange the phrases in the dialogue in the correct order. • Very well, thank you. And you? • Bye! • As for me, I prefer history books. So here I hope to find a book about King Arthur. • Good luck to you! See you at school! • Oh, hi, Jackie! How are you doing? • I’m fine, too. I see you are going to buy a book about wild animals of Australia. Do you think it’s very interesting? 1. Hello, Cindy! • Oh, yes. I find it very exciting. I like books about animals best of all. And what are you looking for?"

Фотогалерея уроку