План-конспект уроку "Культура Київської держави у другій половині ХІ – першій половині ХІІІ ст." для 7 класу
Увага! Категорично заборонено використовувати цей матеріал на інших інтернет-порталах і в засобах масової інформації без письмового дозволу автора. Дозволяється, з метою навчання, використовувати елементи розробки з обов'язковим посиланням на дану сторінку. |
Тема уроку:
Культура Київської держави у другій половині ХІ – першій половині ХІІІ ст.
Автор розробки:
Олененко Людмила Василівна, учитель історії
Навчальний заклад:
Кам’янсько-Дніпровська районна гімназія «Скіфія»
Клас:
7-А
Програма для ЗНЗ.
Історія України. Всесвітня історія. 5-9 класи. Рівень стандарту.
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань.
Компетенції учнів:
інформаційна, мовленнєва, логічна, просторова.
Після уроку учні зможуть:
- здобувати та використовувати знання про розвиток культури Русі у визначений період;
- пояснювати поняття «культура», «ізборник», «патерик», «літопис», «мініатюра», «заставка», «ініціал»;
- характеризувати діяльність визначних діячів культури;
- розпізнавати найвідоміші пам’ятки архітектури та образотворчого мистецтва;
- давати характеристику пам’яткам культури зазначеної доби.
Цілі уроку:
- сформувати уявлення про рівень культурних досягнень Київської держави, розуміння процесу формування системи освіти, з’ясувати рівень розвитку науки, ознайомити з найвизначнішими пам’ятками літератури, літописами, усною народною творчістю, музикою, архітектурою, мистецтвом;
- продовжувати формувати понятійний апарат, загальнонавчальні уміння спостереження, слухання, класифікації та узагальнення, розвивати уміння роботи з ІКТ;
- виховувати почуття поваги до культурних надбань українського народу, сприяти розвитку історичної свідомості учнів.
Обладнання уроку:
ПК, екран, мультимедійний підручник, підручник «ІсторіяУкраїни», 7 клас (В.А. Смолій, В.С. Степанков), атлас «ІсторіяУкраїни, 7 клас».
Дидактичні та методичні матеріали:
ППЗ «ІсторіяУкраїни, 7 клас» («Нова школа, 2009»), підручник, атлас, інтерактивні вправи learningapps.org.
Перелік он-лайн сервісів, які використані на уроці:
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Психологічне налаштування учнів на успішну роботу на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда:
1. Що таке культура? 2. Які види культури ви знаєте? 3. Назвіть складові поняття «культура». 4. Згадайте найважливіші досягнення культури Київської Русі у Х-ХІ століттях.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Проблемне питання: Яким був рівень розвитку культури Київської держави в період роздроблення? Що сприяло, а що гальмувало її розвиток у цей час?
ІV. Вивчення нового матеріалу. Здійснюється у формі екскурсії віртуальним музеєм і супроводжується переглядом відповідних розділів уроку із ППЗ, самостійною роботою учнів, роботою з атласом та, за необхідності, розповіддю екскурсовода (учителя).
План.
1. Освіта і наука.
2. Книжні пам’ятки й література.
3. «Слово о полку Ігоревім».
4. Літописання.
5. Архітектура і мистецтво.
6. Усна народна творчість.
Завдання. В ході вивчення нового матеріалу скласти карту знань з теми за допомогою он-лайн сервісу https://bubbl.us
V. Систематизація і узагальнення нових знань.
Захист складених учнями карт знань.
Он-лайн – тест http://learningapps.org/786153
Інтерактивна вправа http://learningapps.org/790226
VI. Підсумки уроку.
Вирішення проблемного питання – культура Київської держави ІІ пол. ХІ-І пол. ХІІІ століть досягла високого рівня. Сприяли цьому ідеї єдності руських земель, боротьба з ворогами Русі, економічний розвиток земель. Гальмували її розвиток князівські усобиці, напади половців, татар.
Висновки. Особливостями культури цього періоду можна вважати: -залучення до неї нових верств населення, не тільки привілейованого; -поява місцевих особливостей у літописанні, архітектурі, літературі, живописі.
VII.Домашнє завдання.
Опрацювати параграф 17 підручника, відповісти на питання стор.109-110, скласти кросворд за темою в електронному чи паперовому варіантах
Список використаних джерел
1. Бойко О. Історія України. – К., 2006.
2. Смолій В.А., Степанков В.С. Історія України. Підручник для 7 класу ЗНЗ. – К.: Генеза, 2007. – 224 с.
Додатки
Конспект уроку
https://drive.google.com/file/d/0B8WALI-DpUhJQTJnRFk3bTBDWGM/edit?usp=sharing
Карти знань
Кросворди
https://drive.google.com/folderview?id=0B5bwzof6355fVC1CTnJuYUtVRlk&usp=sharing
Фотогалерея