Розробка уроку зарубіжної літератури «Образ маленької людини в повісті «Шинель» (За повістю М. В. Гоголя «Шинель»)

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Содержание

Навчальний заклад

Комунальний заклад "Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат "Джерело" Запорізької обласної ради
2019-2020 навчальний рік

Автор:

Сапальова Наталія Григорівна - вчитель української мови та літератури

Тема:

«Образ маленької людини в повісті «Шинель»(За повістю М. В. Гоголя «Шинель»)

Клас

9

Назва навчальної програми

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА. ПРОГРАМА ДЛЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ. 5-9 КЛАСИ. - К.:Видавничий дім "Освіта", 2013.

Мета:

- познайомити з повістю М.В.Гоголя «Шинель», простежити розкриття теми "маленької людини";
- виробити навички визначення характеру головного героя повісті "Шинель";
- сприяти формуванню комунікативно-мовленнєвої, читацької компетенції; аналітичного мислення і навичок порівняння, узагальнення;
- розвивати критичне мислення учнів, навички аналізу прозових творів, їх виразного читання, висловлення власних думок і вражень від прочитаного;
- прищеплювати інтерес до пошукової роботи;
- вчити розуміти авторську позицію;
- виховувати гуманістичні почуття.
</font>

Цілі уроку:

Учні знатимуть: – зміст повісті М.В.Гоголя «Шинель»;
- зміст поняття «гуманізм»;
- зміст поняття «маленька людина».
Учні вмітимуть: – визначати цілі уроку;
- аналізувати образ Башмачкіна, головного героя повісті Миколи Гоголя «Шинель»;
- характеризувати погляди автора на порушену проблему;
- висловлювати власні враження і міркування з приводу прочитаного;
- визначати мотив, настрій, почуття і відчуття головного героя;
- визначати власні життєві орієнтири;
- проводити рефлексію в кінці уроку.
</font>

Тип уроку

Урок засвоєння нових знань.

Форма уроку уроку

Урок-дослідження.

Обладнання уроку

Текст повісті «Шинель», портрет М.В.Гоголя, відеофрагменти фільму «Шинель», ілюстрації, презентація, тлумачний словник, інтелект-картки, парасолька, цукерки доброти.

Ім'я уроку

«Є люди, по життю ніким не помічені ... або «навіщо ви мене ображаєте?»

Освітні технології

Критичне мислення, ІКТ, ОЗОН, опрацювання дискусійних питань, проблемне навчання, ігрова технологія.

Методи і прийоми навчання

Еврістична бесіда, робота в групах, рольова гра, смислове читання, комплексний аналіз тексту, метод «Метаплан», прийом «Покажи палець», вправа «Долонька».

Елементи ОЗОН-технології

Цілевизначення, само – та взаємооцінювання, рефлексія.

Перебіг уроку

І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
Добрий день, всім! Рада бачити всіх Вас. Діти, як ви думаєте: чому я на урок прийшла з парасолькою? (відповіді дітей – парасолька – це захист від дощу, заметілі, похмурої погоди). А від чого ще, крім поганої погоди, захищає парасолька – я скажу вам у кінці уроку. Але це ще не все! У парасольці лежать Інтелект-картки, на яких у правому кутку зображені сніжинки – вони різі. Пропоную вам обрати ту, яка найбільше подобається. Ознайомтеся з Інтелект-карткою, з якою будете працювати упродовж уроку.
«Ми всі вийшли з «Шинелі» Гоголя».
Ф. М. Достоєвський.
У 1842 році в третьому томі творів Гоголь зібрав цілий цикл «Петербурзьких повістей», в який входить «Ніс», «Портрет», а також повість «Шинель».

ІІ. Актуалізація знань

Ви повинні були прочитати повість і зараз ваше завдання – розгадати кросворд, який відобразить ваше знання тексту.
Слайд 1 Відгадування кросворду на Інтернет-сервісі мультимедійних дидактичних вправ LearningApps.
https://learningapps.org/display?v=p4zj63xnv20
-Яке слово у вас вийшло? (гуманізм)

2.1. Евристична бесіда.

- Як ви розумієте слово ГУМАНІЗМ? (запис відповідей учнів на фліпчарті)
- Кожного нас цікавить наскільки люди, які нас оточують щирі, добрі? Що вони відчувають до нас, чи справді вони думають про нас те, що говорять? То що ж таке гуманність? Чи відчуваєте ви, хто до вас ставиться з добром, щиро, а хто ні? А самі ви завжди до інших ставитеся людяно? (відповіді учнів)
Слайд 2 У тлумачному словнику про гуманізм сказано так: (учні знаходять визначення і зачитують в цей час на екрані висвічується)
(ГУМАНІ́ЗМ 1. Прогресивний рух епохи Відродження, скерований проти релігії і церкви за утвердження моральних прав людини на земне щастя, чуттєві радощі та вільний вияв своїх прагнень і бажань.
2. Ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність.
- Як це слово пов’язане з темою нашого уроку? (відповіді учнів)
Достоєвський говорив про письменників - всі російські письменники другої половини ХІХ століття вийшли з гоголівської натуральної школи: вони підняли голос на захист людської особистості, поваги і до успішного, і убогого, до благочестивого і до злочинця. Письменники взяли на озброєння художню майстерність Гоголя в описі простору і людини, художніх деталей і символів, типового та індивідуального – все це ми бачимо в повісті Гоголя «Шинель». Тож прошу записати тему та ім’я уроку до інтелект-картки.
Слайд 3. «Образ маленької людини в повісті «Шинель» (За повістю М. В. Гоголя «Шинель»).
Слайд 4. «Є люди, по життю ніким не помічені ... або «Навіщо ви мене ображаєте?»

2.2. Визначення індивідуальних цілей, ознайомлення із загальними.

Учитель: Діти, а зараз подумайте, чого ви хочете навчитися і про що дізнатися, чим поділитися на сьогоднішньому уроці. Свої цілі запишіть на листках Інтелект-картки. (учні записують цілі, за бажанням озвучують їх). Технологія «Озвучення очікуваних результатів» (Учні записують відповідь на питання «Чого я очікую від уроку»)
Відомий конструктор автомобілів, засновник корпорації «Форд Мотор», перший віце-президент Співтовариства автомобільних інженерів SAE , а також один з найбагатших людей усіх часів Генрі Форд сказав: «Зібратися разом – це початок. Триматися разом – це прогрес. Працювати разом – це успіх». Ми зібралися разом і починаємо працювати. Ми запрограмовані на успіх. Тож почали.

ІІІ Опрацювання навчального матеріалу. Проблемне питання

Слайд 5. Учитель. Наскрізною лінією повісті «Шинель» є розкриття теми «маленької людини», а тому сьогодні на уроці ми простежимо традицію зображення «маленької людини» в літературі, її розвиток, ближче познайомимося з головним героєм повісті Н.В .Гоголя «Шинель», проаналізуємо та постараємося відповісти на питання: (запис на фліпчарті)
- Чи актуальна проблема «маленької» людини в наші дні?
- А як повинно бути в житті?
- Бідна людина чи бідний чиновник А. А. Башмачкін?
Слайд 6. Наш герой Акакій Башмачкін – герой маленького чину, «низенького зросту, трішки рябуватий, трішки рудуватий, трохи навіть на вигляд підсліпуватий, з невеликою лисиною на лобі». (Демонструються портрети Башмачкіна на дошці). Це зовні. А що всередині? Мені хочеться, щоб ви поглянули на нього «простим оком», і побачили не тільки те, що очевидне. У Гоголя все набагато складніше ...

3.1. Бесіда( Повторення вивченого)

Слайд 7- Згадайте, в творах яких авторів зустрічалися з образом «маленька людина»? (відповіді учнів – Кафка «Перевтілення» та Ф.Достоєвський «Злочин і кара»)
Вчитель: У повісті М. В. Гоголя «Шинель» головний герой чиновник 9 –го рангу Акакій Акакійович (титулярний радник).
Чиновники в Росії вважалися «благородним» станом, а знаком приналежності до нього була шинель - форменне пальто. Задум повісті «Шинель» народився не відразу. Багато фактів і обставини написання «Шинелі» нам відомі, а інші назавжди приховані часом.
3.2. Рольова гра До нас на урок завітав сам Гоголь Микола Васильович і він залюбки поділиться з нами історією написання повісті «Шинель»
Учень-Гоголь. Я дуже радий бути присутнім на вашому уроці. Як письменнику XІX століття, мені дуже приємно було дізнатися, що ви, покоління ХХІ, цікавитеся моєю творчістю і сьогодні збираєтеся обговорити повість "Шинель".
Учень-журналіст. Нам відомо, що у 1828 році разом із своїм другом О.Данилевським Ви поїхали до Петербургу. І як складалося Ваше життя у столиці?
Учень – Гоголь. Мої райдужні мрії і юнацькі ілюзії розсипались від зустрічі з суворою дійсністю. Надіявся, що житиму у світлій кімнаті із нг676нвікнами на Неву, а змушений був винаймати кімнатку в похмурому будинку на Гороховій вулиці, де жили дрібні чиновники. На хорошу квартиру грошей не вистачало. Петербург постав переді мною як своєрідний Вавилон, де багато руху, але мало сонця. У «Петербурзьких записках» 1836 року я занотував: «Скільки в ньому, Петербурзі, різних націй, стільки і різних прошарків суспільства: аристократи, службовці, чиновники, ремісники…» Ледве знайшов місце переписувача паперів із маленьким жалуванням. Недовго працював у журналі «Отечественные записки». Великою радістю стало особисте знайомство з О.Пушкіним, який надихав мене на літературну творчість. Невдовзі видав збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки» і «Миргород». Я відчув тут багато розчарувань, але саме у Петербурзі вийшов у вищий світ і був визнаний як письменник. «Ніс», «Невський проспект», «Портрет», «Записки божевільного» та «Шинель» – це твори, які увійшли у мою третю збірку «Петербурзькі повісті».
Учень-журналіст. А що спонукало Вас до написання повісті «Шинель?
Учень – Гоголь. Написати цей твір я вирішив у 1834 році. Одного разу почув життєву історію про бідного чиновника, який був завзятим мисливцем. Ціною великих зусиль він зібрав гроші, щоб купити рушницю. Але в перший же день втратив її в заростях чагарнику. Бідолаха так засумував, що захворів (ця деталь, збережена в моїй повісті). І вмер би він, якби не друзі, які, дізнавшись про це, придбали йому нову рушницю. Ця історія схвилювала мене. Два роки життя віддав я написанню повісті.
Учень-журналіст. Щиро дякуємо Вам за розповідь.
Вчитель: В анекдоті Гоголь почув зовсім не те, що інші. Безтурботних слухачів розвеселило, що чиновник потрапив в халепу з власної неуважності. Гоголя розповідь занурила в глибокий сум. Він був добре знайомий з мізерним існуванням дрібних чиновників. У нього був великий досвід вражень від жалюгідних кутів, де тулилися бідні чиновники.
- Отже, ми починаємо аналізувати повість.
3.3. Аналіз повісті.
- 1. Як звали головного героя?
Знайдіть у тексті й виразно прочитайте уривок «Знайомство з Башмачкіним»
- Як було дане ім’я?
- Які рядки говорять про зумовленість долі?
Слайд 8 - Що означає ім’я Акакій? (Акакій від грецької - незлий, «сущий мученик»)
Вчитель: Автор ніби знає, що, якщо батько був маленькою людиною, то і син ним буде. Іншого майбутнього у нього немає.
- Як Акакій Акакійович ставиться до служби?
(Вибіркове читання)
Слайд 9 Подивимося епізод з кінофільму «Шинель» і відповімо на питання: фрагмент 1
Слайд 10 - Як ставляться до Башмачкіна так бимовити «товариші» по службі?
- Які почуття викликав у вас цей фрагмент?
- Чим вражає вас фраза: «Облиште мене, навіщо ви мене ображаєте?»
- Яке порівняння використовує Гоголь, щоб показати принизливість положення цієї людини?
Вчитель: - Таким чином Гоголь показує знеособленість головного героя.
3.4. Робота над характеристикою Акакія Акакійовича
Вчитель: Перед нами зовні нічим не примітний чоловік («не можна сказати, щоб дуже чудовий»). У тьмяному вигляді героя відсутнє те, що запам'ятовується, особливе, що кидається в очі. Звідси в словесному портреті повтори невизначеного «кілька», зменшувальні суфікс еньк-, що заперечує велике частка не-.
А) Знайдіть і зачитайте портрет Башмачкіна.
Б) Що можемо відзначити про особливості мови Акакія Акакійовича?
(Вибіркове читання тексту)
Вчитель: Гоголь не приховує обмеженості, бідність інтересів свого героя, красномовства. Але на перший план виводить інше: його лагідність, покірливе терпіння. Навіть ім'я героя несе це значення:
Слайд 10. Акакій - смиренний, незлобивий, хто не робить зла,невинний.
- Як ви думаєте, чому?
- Що ви можете сказати про ставлення Акакія Акакійовича до інших?
- А який у нього був чин?
Вчитель: - Ви абсолютно праві. На минулому уроці ми говорили про те, що через всю повість червоною ниткою проходить тема «маленької людини». Ну і раз ми почали міркувати про це, чим він займається у вільний від роботи час?
- А чим займаються інші чиновники цього ж департаменту?
Вчитель: - Отже, перед нами вульгарний, нікчемний світ чиновників і Башмачкіна, який живе своєю службою.
- Так чому його ображають?
Вчитель: - Дійсно, Акакій Акакійович - вигнанець в цьому суспільстві, тобто виникає проблема «Я і Суспільство» (запис на дошці) Людина протиставлена суспільству.
- Зараз я вам задам питання, яке, здавалося б, ніякого відношення не має до Башмачкіна. Є у вас дорогі для вас речі?
- Чому вони дорогі для вас?
- Чи дорога шинель Башмачкіну?
- Скільки шинелей у повісті? Яку характеристику дає їм Гоголь? (відповіді учнів)
Стара шинель Нова шинель

Капот, худий гардероб, серпянка Подруга життя, світлий гість, вічна ідея
Вчитель: У Гоголя людина замінюється річчю, її добротністю, ціною, пристойністю виду. Річ така могутня, що здатна не тільки змінити спосіб життя і характер героя, а й визначити громадську думку. Давайте спробуємо довести цю думку.
Подумайте і попробуйте визначити, на які етапи можна поділити життя Башмачкіна? Чому?
(До шинелі……..З шинелею……. Без шинелі)
Робота в групах (виписати з тексту ключові слова, що характеризують спосіб життя і поведінку героя в ці періоди: І група – життя до шинелі, ІІ – з шинелею, ІІІ – після шинелі)
Вчитель: (питання до всіх учнів) - Придбання нової шинелі - це розкіш чи життєва необхідність для героя повісті?
Настав в житті Акакія Акакійовича той довгоочікуваний день, коли Петрович приніс нову шинель. (відповідь ІІ групи)
Вчитель: І от у героя крадуть шинель. Як же йому стало тепер? (відповідь ІІІ групи)
ІV. Руханка-завдання
Слайд 11. За вікном зима, а снігу нажаль немає, у сніжки ви не гралися, алн ми можемо зробити це зараз у класі. Я вам роздам снігові кульки і ви можете кинути один одного (учні кидаються сніжками). Ну кинути кинули, а тепер, як справжні екологи, ви позбираєте снігові кульки – візьміть кожний по одній кульці. Ці кульки не звичайні, у деяких кульках є завдання і кому вони попали ми ж не знаємо. Тому розгорніть їх. У кого є запитання, той читає і дає відповідь.
(ПИТАННЯ: Коли Акакій Акакійович паступив на роботу до департаменту і хто йому допоміг ? – про це ніхто не міг згадати;
Чи всі до Акакія Акакійовича ставилися холодно? – ні, був один добрий директор, який хотів його винагородити;
Чим займався Башмачкін у вільний від роботи час? – переписував папери і не розважався ніяк;
Назвіть ім’я Петровича і чим він займався? – Григорій, здійснював ремонт та пошив шинелей;
Скільки Петрович взяв за пошиття нової шинелі? – 150-200 рублів, Петрович пошиє за 80
Що подумав Башмачкін, коли проходив повз магазин і подивившись на картину, де була зображена якась красива жінка, яка знімала черевик, оголивши, таким чином, всю ногу? - дуже непогана нога;
Що зробив Акакій Акакійович, коли побачив чоловіка з бакенбардами і красивою еспаньйолкою під губою? – Акакій Акакійович похитав головою і посміхнувся.
Вчитель: Добре, розумашки ви мої. Продовжуємо аналіз повісті «Шинель».
- Що таке кульмінація ? (відповіді учнів)
- Визначте кульмінаційний епізод повісті.
Слайд 12. (крадіжка шинелі)
Вчитель: Під час крадіжки була така сцена: «А шинель же моя! – сказав один із грабіжників громовим голосом, схопивши Башмачкіна за комір. А другий приставив до самого рота кулак…»
- Що символізує цей кулак?
- Чим було пограбування шинелі для Башмачкіна?
Слайд 13Переглянемо ще один епізод фільму «Башмачкін у значної особи». Фрагмент 2
- Як поводиться Акакій Акакійович в перші хвилини після пограбування?
- Чи намагається він повернути те, що йому належало?
- Як відбулася зустріч Акакія Акакійовича зі «значним обличчям»?
- Якими словами автор підкреслює нікчемність «маленької людини»?
Вчитель: Після того як Башмачкін пішов від генерала, то той «відчув щось на кшталт жалю». Спогад про нього турбував генерала, і він навіть послав чиновника дізнатися у його справах. Звістка про смерть Башмачкіна вразила генерала. Він «відчув докір сумління»
- Хто ж згубив бідного чиновника?
- Як закінчується повість?
- З якою метою Гоголь вибирає фантастичне закінчення повісті?
Слайд 14. - Чому в повісті з'являється привид Акакія Акакійовича?
- У чому ж смисл фіналу?
VIII. Підсумок уроку:
-Давайте повернемося до питання, поставленого на початку уроку:
Слайд 15 «Бідний чиновник чи бідна людина?»
(«Бідний»: 1. «незаможний, малозабезпечений»;
2. «нещасний, що викликає співчуття»)
Слайд 16. Чи актуальна проблема «маленької людини» в наші дні? Обгрунтуйте. (варіант відповіді)
(Письменник з співчуттям показав несправедливість і деспотичність суспільства по відношенню до "маленької людини" і вперше закликав це суспільство звернути увагу на непомітних, жалюгідних і смішних, скоріш за все на перший погляд, людей. Не їхня провина, що вони не дуже розумні, а часом і зовсім не розумні, Але вони нікому не роблять зла, а це дуже важливо. Вони, як і всі інші, мають право на гідне життя, на можливість відчувати себе повноправними людьми)
- А як повинно бути в житті?
Слайд 17 Метод «Метаплан»
- Отже, ми бачимо, що перед нами постає образ «маленької» людини, нікому не потрібної, самотньої, забутої суспільством. М.В. Гоголь піднімає важливу проблему взаємовідносин людини і середовища, суспільства в якому перебуває. Давайте проаналізуємо на прикладі взаємовідносин Башмачкіна і його оточення.
«Коло думок» .Кожна група висловлює свої думки, формулює та коментує проблему твору. Результати роботи узагальнюються в Інтелект-картці.
- Чому вчить повість «Шинель»? (Варіант відповіді - Пожаліти беззахисного, приниженого, зупинити несправедливе слово, протистояти хамству і жорстокості сильних світу цього - в цьому сила і мудрість великої російської літератури. Цьому вчить нас повість «Шинель»).
Вчитель. Про це і слова прекрасного письменника А.П.Чехова: «... треба, щоб за дверима кожної задоволеної, щасливої людини стояв хтось з молоточком і постійно нагадував би стуком, що є нещасні»
Слайд18.Робота з епіграфом (відповідь на проблемне запитання). - Звернемось до нашого епіграфу, дайте відповідь на запитання: чи справді людство вийшло з гоголівської «Шинелі», чи й досі в ній перебуває? Відповідь обгрунтуйте.
Слайд 19. Вчитель:Певною мірою й сам Гоголь ховався у власну «шинель»: для Миколи Васильовича була дуже важливою суспільна думка про нього та про його твори. Часто позиція письменника у житті не збігалася із загальноприйнятою, тому він був трішки замкнутим, «схованим в шинель». Ось яким його зобразив карикатурист із Перу, володар Гран-прі Міжнародної виставки «Карлюка – 2009» Омар Заваллос(Демонстрація карикатури.)
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
5.1. Вправа «Долонька рішень»
5.2. Поверніться до цілей, які ви ставили на початку уроку. Чи вдалося їх досягти? Над якими цілями ще слід попрацювати? (діти записують цілі до картки)
5.3. Оцінювання навчальної діяльності. Прийом «Покажи палець»
Учні, оцінюючи свою роботу на уроці, показують великий палець угору, якщо все сподобалось, робота була плідною, цікавою, усе було зрозумілим, а якщо ні – то палець униз. Учитель. Діти, а хто, на вашу думку, був найактивнішим на уроці і заслуговує найвищого балу? А тепер прошу продемонструвати свої інтелект-картки, щоб я могла належно оцінити вашу роботу на уроці.
VІ Домашнє завдання. Відповісти письмово на запитання «Про що заставив мене замислитися Гоголь »?
VІІ Емоційна хвилинка. Побажання добра, людяності.
А зараз я хочу вам прочитати вірш Надії Красоткіної «Будь людиною»
Якщо людина забагато має,
То думає, що буде так завжди.
І світ навколо майже не сприймає,
Не бачить горя людського й біди.
Про себе дуже думає високо,
Гординя навіть груди розпира.
Для неї інші, мов трава осока,
Чи так, як пес, що вискочив з двора.
Вона ж все має! Інші — то не люди,
Не вміють і не можуть мати все…
Отямсь, людино, так не завжди буде.
Тебе ще може в прірву занесе…
Ще будеш плакати та помочі просити,
Окраєць хліба щоб тобі дали.
На цій землі по-людськи треба жити.
То ж поки добре, доленьку не зли.
А будь людиною, до інших прислухайся,
Допомагай чим можеш і завжди.
Відкинь гординю і не зазнавайся,
Щоб хтось підтримав у часи біди.
То ж бажаю вам добра і людяності по відношенню оди до одного.
Дякую вам за урок, співпрацю. Звернімося до моєї парасольки: хай вона хоча б символічно захистить вас від байдужості і зла. І кожному я хочу подарувати цукерочку доброти.

Використані джерела:

1.Матеріали до уроку з теми "М.Гоголь "Шинель" [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://infourok.ru/rozrobka-uroku-z-zarubizhnoi-literaturi-na-temu-obraz-malenkoi-lyudini-v-povisti-mv-gogolya-shinel-1339664.html.
2.«Художній світ Гоголя» Збірка науково-методичних матеріалів [Електронний ресурс] // 2008 – Режим доступу до ресурсу: http://poippo.pl.ua/file/book/Churka.pdf.
3.Презентація "Петербурзький період творчості М.Гоголя. Повість "Шинель" [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://naurok.com.ua/prezentaciya-peterburzkiy-period-tvorchosti-m-gogolya-povist-shinel-96022.html.
4.Красоткіна Н. Будь людиною [Електронний ресурс] / Надія Красоткіна – Режим доступу до ресурсу: https://krasotkina.com/%D0%B2%D1%96%D1%80%D1%88%D1%96/%D0%91%D1%83%D0%B4%D1%8C%20%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D1%8E.html