Розробка уроку з математики в 5 класі з теми " Дії з десятковими дробами"

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Математика, 5 клас



Підготувала: Авраменко Світлана Вікторівна,вчитель математики Запорізького ліцею №34 М.Запоріжжя.

Тема: Узагальнення і повторення теми «Дії з десятковими дробами»
Мета: систематизувати знання учнів про десяткові дроби, а саме:
• записувати, порівнювати, виконувати дії додавання та віднімання з десятковими дробами;
• формувати навички застосовувати дані знання для розв’язування вправ та задач;
• формувати вміння аналізувати відповіді однокласників;
• розвивати увагу та пізнавальну активність учнів, логічне мислення, культуру математичного мовлення, спостережливість, уважність;
• розвивати навички роботи з комп’ютером;
• виховувати інтерес до математики, дисциплінованість.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації набутих знань, умінь і навичок.
Обладнання: індивідуальні картки-завдання(Диктант,самостійна робота), презентація до уроку(Презентація), карта подорожи.

Хід уроку

Організаційний етап (Слайд 1)
Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати працювати з десятковими дробами: записувати та порівнювати десяткові дроби, додавати та віднімати їх, тобто сьогодні ми повторимо і узагальнимо те, що вивчили на попередніх уроках. Вивчати десяткові дроби потрібно для того, щоб розв’язувати практичні задачі в повсякденному житті, а також для подальшого вивчення математики й інших предметів: фізики, хімії, економіки тощо. Девізом нашого уроку я пропоную взяти вислів, який ви отримали , розв’язуючи домашню роботу(Домашнє завдання) , це слова А. Нівена : «МАТЕМАТИКУ НЕ МОЖНА ВИВЧАТИ СПОСТЕРІГАЮЧИ, ЯК ЦЕ РОБИТЬ СУСІД!». (Слайд 2)
Мотивація навчальної діяльності Сьогодні вранці, поки ми з вами збиралися до школи, на школу налетіла нечиста сила і намагалася викрасти найцінніше, що ми з вами маємо – наші знання. Але ж переплутала і викрала наші зошити для контрольних робіт, тож контрольна під загрозою, треба їх повернути. Нечиста сила залишила нам підказку , карту зачарованого лісу, тож не будемо гаяти часу та скоріш почнемо.
Осмислення вивченого матеріалу

1.Зустріч з мудрою совою. (слайд 3)


До нас у ліс можуть потрапити лише ті , хто добре знає десяткові дроби.
•Чи знаєте ви які дроби називають десятковими?
•Які властивості додавання виконуються і для десяткових дробів?
Гаразд, тож, використовуючи властивості дій, обчисліть найбільш зручним способом приклади (слайд 4 )

0,56 +(2,745 + 6,44) = 9,745
(3,941 + 15,7) – 12,7 = 6,941
16,43- (5,6+ 7,43) =3,4
21,7 – (18,7 – 15,6) =18,6
10,18- 4,73 – 5,27 =0,18
На дошці плакати(Знайти кожну пару.) :
a+(b+c)=    (a+b)+c
a-(b+c)=     a-b-c
a-(b-c)=     a-b+c

Сформулюйте правила:
а) Як від числа відняти суму чисел?
б) Як від числа відняти різницю чисел?

2.Болото Водяника (слайд 5-6)

--"Нарешті є з ким поспілкуватись… Якщо ви бажаєте потрапити на інший бік болота, то ви маєте виконати одну мою забаганку. Ці приклади мені вже піввіку покою не дають."
Картки з прикладами розділені на два варіанти (2 хвилини)
Варіант 1

 
       1.Округліть дроби:
До десятих         9, 631 ≈  __________
                   0, 47  ≈  __________
До сотих:          8, 895 ≈  __________
                   0, 374 ≈  __________
До десятків        171, 98 ≈ __________
                   99, 123 ≈ __________
       2.Оберіть найбільше з поданих чисел: ________
4, 075;   4, 057;    4, 507;    4, 705;  4, 0075
       3.Оберіть найменше з поданих чисел ________

Варіант 2

       1.Округліть дроби:
До десятих         9, 591 ≈ __________
                   0, 38  ≈ __________
До сотих:          8, 793 ≈ __________
                   0, 287 ≈  __________
До десятків        163, 98 ≈ __________
                   89, 549 ≈ __________
	2.Оберіть найбільше з поданих чисел: ________
3, 064;   3, 046;    3, 406;    3, 604;  3, 0064
        3.Оберіть найменше з поданих чисел ________

Взаємоперевірка. Кожен приклад оцінюється в 0,5 балів.
Бачу не всі перебрались на інший бік болота, хтось застряг у трясині, допоможемо їм.

Як округлити десятковий дріб 985,182
•до десятих?
•до десятків?

Округліть 15,647
•до десятих;
•до одиниць;
•до сотих.

Гаразд, відпускаю вас всіх до баби яги, йти вам по чарівній стежці прямо до хатинки на курячих лапках. (слайд 9) Стежка не проста, а чарівна, щоб по ній пройти - треба коми знайти. (слайд 10-12)

603+105 = 6135   (60,3+ 1,05 = 61,35)
543-133 = 41     (5,43- 1,33 = 4,1)
1165+235 = 14    (11,65 + 2,35 = 14)

3.Хатинка на курячих ніжках ( слайд 13)

"--Зібралась, діти, я на Канари, хочу хатинку здати в оренду. Треба дати оголошення, але мені потрібно спочатку знайти її площу. Допоможіть мені будь-ласка!"

Площа однієї кімнати становить 12,6 м^2, що на 590 〖дм〗^2 менше, ніж площа другої і на 11,1м^2 більше, ніж кухня . Обчисліть площу її хатинки.

Оскільки ви всі добре знаєте, що баба яга доволі зла та хитра, то вона не хоче відпустити вас ,доки ви не розв’яжете ще декілька прикладів індивідуально.
Пропонується самостійна робота (2 хвилини)

Варіант 1

1.Виконати дії:      17 – 0,24  = __________
                     0,9 - 0,09 = __________
                     6,101 + 6,899 = __________
                     7, 06 + 0,609 = ________
2.Спростити вираз:   7,34 + x + 0, 316 = ____________
                     2,65 +  у  - 1,35 = ____________

Варіант 2

1.Виконати дії:      15 – 0,19 = __________
                     0,7 - 0,07 =  __________
                     5,202 + 6,798 = __________
                     4, 03 + 0,709 = ________
2.Спростити вираз:   7,87 + x + 0, 213 = ____________
                     2,95 +  у  - 1,15  = ____________

Самоперевірка (ланцюжком по одній відповіді)

Далі ваша подорож до Кощія

4.Цар Кощій. (слайд 16)

"- Ви знаєте наскільки я скупий, не хочу бути обдуреним . Я замовив ювеліру прикрасу для Олени Прекрасної."

Для виготовлення прикраси ювелір використав 3 дорогоцінних камені: діамант, смарагд і сапфір. Маса діаманта дорівнює 14,8 карата,
маса смарагду на 3,8 карати більша за масу діаманта, а маса сапфіра на 11,5 карата менша, ніж маса смарагду і діаманта разом. 
Яка загальна маса дорогоцінних каменів цієї прикраси?

5.Змій Горинич

( Історична довідка про десяткові дроби)


6.Вхід до печери.(слайд 18)

Щоб відкрився прохід у печеру треба розв’язати рівняння.

  
                  Варіант 1                                           Варіант2
	
         1.(1,25 + Х) – 15,6 = 9,07                           1. (0,17 + Х) -23,4 = 7,07
	 2.(81 – х) + 27,8= 39,156                            2. (29,3 – х) +54 = 69,351

7.Печера Алі-Баби (слайд19)

Якщо ж ви вже подолали такий важкий шлях, то я таки поверну вам ваші зошити. Але спочатку розв’яжіть задачу.

Відстань до печери   90 км. Моторний човен долає цю відстань за течією за 5 годин. Швидкість човна в стоячій воді 16,5 км/год. 
Знайти швидкість течії. За який час човен подолає зворотній шлях ?

8.Підведення підсумків

Виставлення оцінок за урок, підведення підсумків