Франсуа Вієт

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Франсуа Вієт

Виет біографія Чернозуб 07052015.jpg

Народився в 1540 році в Фонтене-ле-Конт французької провінції Пуату - Шарант. Навчався спочатку в місцевому францисканському монастирі, а потім - в університеті Пуатьє, де отримав ступінь бакалавра (1560).

Батько Франсуа був прокурором. За традицією, син обрав професію батька й став юристом, закінчивши університет у Пуату. 1560 року двадцятирічний адвокат почав свою кар'єру в рідному місті. Як адвокат Вієт користувався у населення авторитетом та повагою. Але через три роки перейшов на службу до відомої гугенотської сім'ї де Партене. Він став секретарем власника будинку й учителем його дочки, дванадцятирічної Катерини. Саме її навчання викликало в молодого юриста зацікавленість до математики.

Коли учениця виросла та вийшла заміж, Вієт не розлучився з її родиною й перебрався з нею до Парижу, де йому було легше дізнатися про досягнення провідних математиків Європи.

2Виет біографія Чернозуб 07052015.jpg.jpg
Завдяки зв'язкам матері та шлюбу своєї учениці з принцом де Роганом, Вієт зробив блискучу кар'єру і став радником спочатку короля Генріха III, а після його вбивства - Генріха IV. За дорученням Генріха IV Вієт зумів розшифрувати листування іспанських агентів у Франції, за що був навіть звинувачений іспанським королем Філіппом II у використанні чорної магії.

Перебуваючи на державній службі, Вієт залишався вченим. До того часу належать свідоцтва сучасників Вієта про його величезну працездатність. Захоплюючись чим-небудь, він міг працювати по три доби без сну.

В результаті придворних інтриг Вієт був на кілька років усунений від справ (1584 - 1588), він повністю присвятив себе математиці. Вивчив праці класиків (Кардано, Бомбеллі, Стевіном та ін.) Підсумком його роздумів стали кілька праць, в яких Вієт запропонував нову мову «загальної арифметики» - символічна мова алгебри.

1589 року, після вбивства Генріха Гіза за наказом короля, Вієт повернувся до Парижу. Але у тому ж році Генріха III було вбито монахом — прихильником Гізів. Формально французька корона перейшла до Генріха Наваррського — голови гугенотів. Але лише після того, як 1593 року той прийняв католицьку віру, у Парижі його визнали королем Генріхом IV. Так було покладено кінець релігійній війні, яка довгий час впливала на життя кожного француза, що не цікавився ані політикою, ані релігією.

3Виет біографія Чернозуб 07052015.jpg
В останні роки життя Вієт пішов з державної служби, але продовжував цікавитися наукою. Відомо, що він вступив у полеміку з приводу запровадження нового григоріанського календаря і навіть хотів створити власний календар. У мемуарах деяких придворних Франції є вказівки, що Вієт був одружений, що в нього була дочка, єдина спадкоємниця на ймення синьйора де ла Біготьє (прізвище, за яким Вієт звався). У придворних новинах маркіз Летуаль писав: «…14 лютого 1603 р. пан Вієт, рекетмейстр, людина великого розуму і розсудливості, один з найбільш вчених математиків століття, помер… у Парижі, маючи, за загальною думкою, 20 тис. екю. Йому було більше шістдесяти років».Література

  1. People su
  2. Вікіпедія вльна енциклопедія