Як почати програмувати?

Материал из ЗапоВики
Перейти к: навигация, поиск

Як почати програмувати?

Автор: Дубінін Андрій Олександрович, учитель інформатики Бердянської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №16 з поглибленим вивченням іноземних мов Бердянської міської ради


Як стати програмістом? Це питання хвилює багатьох. Якщо Ви вже твердо вирішили професійно зайнятися програмуванням, але не знаєте з чого почати, з цієї статті дізнаєтеся, які етапи проходить програміст на шляху від новачка до професіонала. Зможете зрозуміти, як треба діяти, щоб максимально швидко й ефективно стати таким, що відбувся, фахівцем.
"Шлях програміста" довгий і звивистий. У кожного він, безумовно, свій. Проте деякі загальні кроки будуть однаковими для всіх.

ЕТАП ПЕРШИЙ - Збір інформації
Програмування - це насамперед практика, просто читання фахових книг і перегляд відеолекцій нічого не дасть, якщо Ви не будете практикуватися. Звичайно, хочеться швидше почати програмувати. Зачекайте, спочатку потрібно визначитися, які цілі ви ставите перед собою. Визначтесь із завданням, наприклад: "хочу зробити свій сайт в Інтернеті" або "хочу написати гру".
Зрозуміли, що хочете запрограмувати? Далі вже простіше - відкривайте пошукову систему й дивіться, як і за допомогою яких засобів задача виконується. Для вивчення також не завадить література з обраних Вами мов програмування або, якщо за книгами почати вивчати програмування важко, – треба записатися на курси програмування. Крім того, якщо вийде, скачайте й установіть програми, необхідні для роботи над Вашим проектом.

ДРУГИЙ ЕТАП - Знайомство з основами програмування
Отже, Ви зібрали інформацію і хочете почати вивчення програмування? Трохи почекайте. Вам треба спочатку пройти навчання з основ алгоритмізації та програмування, на яких Ви оволодієте базовими поняттями з програмування:
- алгоритм;
- функція;
- цикл;
- умова.
Ці поняття - основи будь-якої програми, без їхнього твердого розуміння Ваше програмування зайде в нікуди. На цьому етапі важливо зрозуміти, як буде працювати програма і на які функціональні блоки вона буде розбита. Бажано також хоча б приблизно накидати алгоритм роботи програми й подумати, як його можна реалізувати. Цей етап тільки наближає Вас до початку програмування.
А ще майбутньому програмісту потрібно знати:
- математику;
- математичну логіку;
- англійську мову.
Якщо в процесі вивчення програмування Ви відчуєте, що Ваших знань із цих предметів не вистачає, спробуйте "підтягти" їх. Підготовка проведена – можна приступати до вивчення. Якщо Ви раптом зрозуміли, що не можете виконати свою задумку цілком - не біда, для початку спростіть задачу так, щоб гарантовано з нею впоратися. Пам'ятайте, що головне - почати, а потім уже наполегливо просуватися до визначеної мети.

ТРЕТІЙ ЕТАП - Пора почати вивчення програмування!
З якої мови програмування найкраще почати? Питання просте й важке водночас - усе залежить від того, який напрям діяльності Ви обрали.
1. Розробка додатків або програм
Розробка додатків або програм – складний але цікавий напрямок програмування. Усе просто й зрозуміло: написали програму – і ось у Вас виконуваний exe-файл.
Усе починається з вивчення мови програмування Turbo C і Turbo Pascal. На мій погляд, їх вивчення буде корисним школярам і бажаючим розібратися в основах програмуванням. Доказ моїх тверджень – практично в усіх технічних вишах вивчення програмування починається з курсів з мов Turbo C і Turbo Pascal.
Треба зазначити, що на практиці мови Turbo C і Turbo Pascal уже майже не застосовуються. Проте сенс у їхньому вивченні все ж є: вони вчать, як пройти весь шлях від задуму до працюючої програми, і дають можливість розібратися в принципах роботи з апаратною складовою комп’ютера. Крім того, ці мови програмування - дідусі багатьох сучасних (особливо мови С), тому їх вивчення дасть гарне підґрунтя на майбутнє й дозволить легше засвоювати більш затребувані. У подальшому Ви зможете обрати мову програмування більш високого рівня, простір для творчості в якій практично не має меж.
2. WEB програмування
На сучасному етапі WEB програмування - один з найперспективніших напрямків для програміста-початківця. WEB програмування - це набір навичок і методик для створення й підтримки сайтів в Інтернеті.
Почати вивчення WEB програмування просто: потрібен лише комп'ютер і браузер, більше нічого. Крім цього, цей вид програмування вкрай затребуваний на ринку праці - навіть після вивчення його основ можна спробувати себе в якості фрілансера або влаштуватися на постійне місце роботи.
Ще один плюс - у програміста є куди рости й удосконалюватися. Якщо Ви будете стежити за новинками в царині WEB програмування й постійно підвищуватимете свій професійний рівень, то без гідно оплачуваної роботи точно не залишитеся.

Рекомендації
Щоб стати програмістом, крім попередньої підготовки, потрібно пройти професійне навчання. Де і як стають програмістами? Чого їх навчають? Найчастіше в програмісти перекваліфіковуються випускники технічних вишів. Це цілком виправдано: на заняттях студентам дають найголовніше - базові знання з технічних наук. Маючи такий солідний багаж, вивчити програмування значно простіше.
Інформаційні технології розвиваються дуже швидко. Так швидко, що вищі навчальні заклади та навчальні центри часом не встигають оновлювати програми занять. Здебільшого "час життя" знань, особливо в нових галузях IT, становить менше року.
Коли мене запитують: "Як стати програмістом?" – я завжди раджу звернути найпильнішу увагу на практичне застосування знань. Вивчайте нові технології, проходьте додаткове професійне навчання. Пишіть програми. Намагайтеся глибше вникнути в особливості мови програмування, якою Ви пишете.
Пам'ятайте, що шлях від новачка до досвідченого програміста зазвичай становить від 3 до 5 років, тому не чекайте занадто швидких результатів.

Висновки
Найголовніше питання для майбутнього програміста має звучати не «Як стати програмістом" а "Яким програмістом я хочу стати". Галузь інформаційних технологій дуже велика й стати "просто програмістом" уже неможливо. Доведеться зробити вибір і визначитися, на якому напрямку Ви хочете зосередитися. Це може бути створення сайтів. Або розробка додатків для настільних комп'ютерів. Можна зупинитися на розробці додатків для мобільних пристроїв - дуже запитуваний зараз напрямок діяльності. Усі сфери програмування талантів по-своєму цікаві й привабливі.
Незалежно від вибору мови або напряму для вивчення програмування, найголовніше - виявити наполегливість. Саме тоді вивчення програмування буде успішним!
А щоб зацікавити Вас ще більше, раджу подивитися рівень заробітної плати програмістів вищезазначених напрямків:
Розробка додатків:
- Програміст C / C ++ (Програміст, який розробляє системні програми з використанням мови C / C ++)Середня зарплата: 20 000 грн.
- Програміст Android (Розробник додатків для мобільних телефонів і планшетів Android, який використовує адаптовану мову Java) Середня зарплата: 25 000 грн.
WEB програмування:
- Програміст Java Script (Програміст, який "оживляє" сторінку сайту й додає на неї різні інтерактивні елементи) Середня зарплата: 15 000 грн.
- Програміст PHP (Програміст, який розробляє серверну частину сайту) Середня зарплата: 12 000 грн.