Конспект уроку з геометрії 8 клас з теми "Площа трапеції" — различия между версиями
Строка 92: | Строка 92: | ||
г) r = 5 см; AB + CD = 18.<br /><br /> | г) r = 5 см; AB + CD = 18.<br /><br /> | ||
− | ::::::::::::''<big>Виконання письмових вправ</big>''<br /> | + | :::::::::::::''<big>Виконання письмових вправ</big>''<br /> |
1. Знайдіть площу трапеції, якщо:<br /> | 1. Знайдіть площу трапеції, якщо:<br /> | ||
а) її основи дорівнюють 4 см і 10 см, а висота — 6 см;<br /> | а) її основи дорівнюють 4 см і 10 см, а висота — 6 см;<br /> | ||
Строка 106: | Строка 106: | ||
<br /> | <br /> | ||
'''VIII. Домашнє завдання''' | '''VIII. Домашнє завдання''' | ||
+ | |||
<br /> | <br /> | ||
Вивчити формулу для обчислення площі трапеції. <br /> | Вивчити формулу для обчислення площі трапеції. <br /> |
Версия 23:14, 25 февраля 2015
Автор розробки: Конькова Діна Едуардівна, вчитель математики Матвіївської ЗОСШ-інтернату І-ІІІ ступенів
- Тема уроку: Площа трапеції.
- Мета уроку: закріпити знання учнів про застосування формул для обчислення площі трикутника. Розглянути формулу для обчислення площі трапеції. Сформувати в учнів уміння та навички застосовувати цю формулу для обчислення площі трапеції.
- Тип уроку: засвоєння вмінь та навичок.
- Обладнання: конспект "Площа трикутника", підручник.
- Обладнання: конспект "Площа трикутника", підручник.
- Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання та перевірка засвоєних знань
- Самостійна робота
- 1. Сторона трикутника дорівнює 12 см, а висота, проведена до неї, – 2,5 см. Знайдіть площу трикутника.
- 2. Один з катетів прямокутного трикутника дорівнює 2 см, а його площа 10
. Знайдіть другий катет цього трикутника.
- 3. Знайдіть площу рівнобедреного прямокутного трикутника з гіпотенузою 8 см.
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку
- Завдання
- Завдання
- 1) Одного разу Петрик П'яточкін склав трапецію із чотирьох прямокутних трикутників. Чи зможете ви повторити його досягнення? «покращити» (тобто скласти трапецію з меншої кількості прямокутних трикутників)? Що спільного мають усі трикутники в кожному із зображених випадків?
- 2) Який із випадків можливий для будь-якої трапеції?
Розв'язуючи завдання, учні можуть прийти до конфігурацій, зображених на малюнку
ІV. Актуалізація опорних знань, та вмінь
- Кросворд на перевірку основних понять з теми «Трапеція»:
- Питання
- 1. Чотирикутник, у якого дві сторони паралельні, а дві інші не паралельні. (Трапеція)
- 2. Як називаються паралельні сторони трапеції? (Основи)
- 3. А непаралельні? (Бічні)
- 4. Перпендикуляр, опущений з будь-якої точки прямої, яка містить одну з основ, на пряму, яка містить другу основу. (Висота)
- 5. Лінія, яка сполучає середини бічних сторін трапеції. (Середня)
V. Засвоєння знань
Правильно обчислювали площі прямокутника, трикутника і трапеції вчені Вавилона ще 4 тисячі років тому. Отже, перейдемо до нашої трапеції.
- Теорема. Площа трапеції дорівнює добутку півсуми її основ на висоту.
- Теорема. Площа трапеції дорівнює добутку півсуми її основ на висоту.
Доведемо це.
Нехай ABCD – довільна трапеція з основами AD = a, BC = b.
Нехай h – висота цієї трапеції (відстань між прямими AD і BC). Добудуємо трапецію , рівну даній ( у якій
). Чотирикутник
– паралелограм, бо
і
. Сторона цього паралелограма
, а висота h, тому його площа дорівнює
. Площа трапеції становить половину площі паралелограма. Тому її площа
- Наслідок. Площа трапеції дорівнює добутку її середньої лінії на висоту.
VI. Формування первинних умінь
- Виконання усних вправ
- Виконання усних вправ
1. Дві рівновеликі трапеції мають рівні висоти. Чи означає це, що ос¬нови даних трапецій також відповідно рівні?
2. Чи може діагональ трапеції ділити її на два рівновеликі трикутни¬ки? Відповідь обґрунтуйте.
3. Дано: ABCD — трапеція (BC || AD). Знайдіть 5, якщо:
а) ВС = 2 см; AD = 10 см; h = 5 см;
б) BC + AD = 16 см; h = 6 см;
в) середня лінія дорівнює 10 см; висота 5 см;
г) r = 5 см; AB + CD = 18.
- Виконання письмових вправ
- Виконання письмових вправ
1. Знайдіть площу трапеції, якщо:
а) її основи дорівнюють 4 см і 10 см, а висота — 6 см;
б) висота трапеції та її середня лінія дорівнюють 8 см.
2. Основи рівнобедреної трапеції дорівнюють 8 см і 16 см, а гострий кут — 45°. Знайдіть площу трапеції.
3. Знайдіть площу:
а) рівнобедреної трапеції з основами 15 см і 39 см, діагональ якої перпендикулярна бічній стороні;
б) прямокутної трапеції з бічними сторонами 12 см і 13 см, діагональ якої є бісектрисою гострого кута.
VII. Підсумки уроку
VIII. Домашнє завдання
Вивчити формулу для обчислення площі трапеції.
Розв'язати задачі.
1. Основи трапеції дорівнюють 15 см і 19 см, а висота 12 см. Знайдіть її площу.
2. Обчисліть площу прямокутної трапеції, у якої дві менші сторони дорівнюють по 6 см, а більший кут 135°.
3. У рівнобічну трапецію вписано коло радіусом 3 см. Знайдіть сторони трапеції, якщо її площа дорівнює 60 .
Література:
1. Геометрія: Підручник для 8 кл. середніх загальноосвітніх закладів/ Бевз Г.П.– Київ: Вежа, 2008
2. Геометрія. 8 кл.: збірник задач і контрольних робіт/ Мерзляк А.Г.–Харків: Гімназія, 2013