Конспект уроку з математики в 5 класі "Знаходження числа за його відсотком"

Материал из ЗапоВики
Версия от 10:55, 26 августа 2014; Dominic28 (обсуждение | вклад)

(разн.) ← Предыдущая | Текущая версия (разн.) | Следующая → (разн.)
Перейти к: навигация, поиск
Мацкуляк сертификат.jpg

Конспект уроку з математики для учнів 5 класу

вчителя математики Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №75 Мацкуляк Юлії Вікторівни

Тема: Знаходження числа за його відсотком

Мета:
дидактична: сформувати навички розв’язування задач на знаходження числа за його відсотком, вдосконалювати уміння та навички знаходити відсотки від числа, заохочувати учнів до самостійної навчальної діяльності;
розвивальна:розвивати в учнів усну і письмову культуру мовлення, логічне мислення, цікавість до математики, прагнення краще вчити предмет; здатність до застосування знань і вдосконалення умінь, до забезпечення переносу знань і способів дій у нові умови;
виховна: виховувати у них позитивну мотивацію до навчання, відповідальність за власні навчальні досягнення, допитливість, уважність, натхнення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання:

Презентація до уроку

Пісня "Чунга-Чанга"

проектор, підручник, робочий зошит.
Задачі уроку:

1.Закріпити теоретичні знання з теми «Відсотки».

2.Удосконалити практичні уміння та навички розв’язувати задачі на знаходження відсотків від числа; вчити знаходити число за його відсотком

Очікувані результати

Після уроку учні удосконалюють вміння:

- перетворювати відсотки у дріб, перетворювати дроби у відсотки,

- знаходити відсоток від числа,

- знаходити число за його відсотком.

Девіз уроку:

Нехай думки, які ти вичитуєш з книг, будуть твоїм основним капіталом, а ті, що народяться в тобі, - його відсотками.

Хід уроку:

І. Організаційний етап. (слайд 1)
1. Привітання учнів.

Ми почули всі дзвінок

Він покликав на урок.

Кожен із нас вже постарався

До уроку приготувався

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

ІІ. Повідомлення теми, мети, задач уроку та очікуваних результатів.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання (слайд 2, 3)

Самоперевірка.

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Ми з вами розв'язували багато задач на відсотки. Скажіть, а навіщо нам потрібно було цьому вчитися? Де застосовуються ті знання і вміння, які ви отримали, вивчаючи тему "Відсотки"?

Знання з теми «Відсотки» мають широке використання у повсякденному житті. Ми розглянемо практичне застосування відсотків .

V. Актуалізація опорних знань. Зустріч з «Відсотком». (слайд 4)

Я – пан Відсоток, я багач, живу і не сумую

Свої прибутки раз у раз у доларах рахую.

Знижки, акції, кредит без мене не обходяться

Про мене добре знає той, у кого гроші водяться.

Я маю замки, вертоліт і офіс в хмарочосі,

Але про себе, про процент, я знаю мало й досі

То розкажіть же, прошу вас, про все, про що дізналися

І як в задачах ви мене обчислювать навчалися.

1. Усні вправи та теоретичні питання. (слайд 5-7)

1)Що називається відсотком? (Сота частина цілого.)

2)Як перевести відсотки в десятковий дріб? (Поділити вираз на сто.)

3)Як перевести десятковий дріб у відсотки? ( Помножити дріб на сто.)

4)Знайдіть відсоток у вигляді десяткового дробу: 3% = 0,03, 21% = 0,21, 30% = 0,3, 056% = 0,56 , 80% = 0,8, 110% = 1,1, 14,6% = 0,146.

5)Знайдіть десяткові дроби у вигляді відсотків: 0,05 = 5%, 0,6 = 60%, 8,6 = 860%, 1,3 = 130%, 0,124 = 12,4%, 0,71 = 71%, 0,48 = 48%.

2.Математичний диктант. (слайд 8). Яка величина приймається за 100%, якщо відомо,що

1)35% усіх учнів класу становлять дівчатка; (увесь клас)

2)молоко дає 25% вершків; (молоко)

3)в перший день скопали 30% городу; (город)

4)з пшениці виходить 80% борошна; (пшениця)

5)маса кошеняти складає 15% маси кішки; (маса кіщки)

6)нікелева руда містить 1,3% нікелю; (нікелева руда)

7)з чайного листа після сушіння виходить 4,2% чаю. (чайне листя)

3. Геометричний зміст відсотків. Скільки відсотків фігури закрашено? (слайд 9-10)

Презентация1 Мац111.jpg

Обчисліть: в парах ( хто швидше?)

50% від числа 40 – це половина числа – 20

25% від числа 40 – це чверть числа – 10

75% від числа 40 – це три чверті числа – 30

100% від числа 40 – це само число - 40

VІ. Вивчення нової теми. Формування практичних умінь та навичок. Розв’язування задач. ( слайд 11-20)

В роботі нам допоможе вислів давньогрецького філософа і вченого Арістотеля: «Розум полягає не лише у знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання».

Вам надається можливість застосовувати свої знання й вміння на всіх етапах уроку.

Задача 1.

Басейн об’ємом 4000м3 заповнено на 35%. Скільки води налито в басейн?

Розв’язування:

1) 4000 : 1000 = 40 (м3) – 1%

2) 40 ⋅ 35 = 1400 (м3) – 35% басейну

Відповідь: в басейн налито 1400 м3 води.

Задача 2.

В басейн налили 1400 м3 води,що складає 35% об’єму всього басейна. Який об’єм всього басейну ?

- Яка відмінність між даною задачею і попередньою? (створення проблемної ситуації). Це обернена задача, т.б. задача на знаходження числа за його відсотком.

- Давайте відшукаємо в підручнику правило, як знайти число за його відсотком. Робота з підручником. Розв’язування задач. Розв’язування:

1) 1400 : 35 = 40 (м3) – 1%

2) 40 ⋅ 100 = 4000 (м3) – об’єм басейну

Відповідь: об’єм всього басейну 4000 м3.

Задача 3.

Спортсмен готується до турніру. 78% всих кидків потрапило в ціль. Скільки було зроблено кидків, якщо в ціль потрапило 156 дротиків?

Розв’язування:

1) 156 : 78 = 2 (к.) – 1%

2) 2 ⋅ 100 = 200 (к.) – всього зроблено

Відповідь: було зроблено 200 кидків.

Задача 4.

Чунга – чанга

Жителі цього диво-острова харчуються бананами і кокосами. Денний раціон: кокоси – 40% (8 шт.) та банани. Які питання можна скласти за даною умовою?

Розв’язування:

1)100 – 40 = 60 (%) - бананів

2) 40 : 8 = 5 (%) – 1 штука

3) 60 : 5 = 12 (б.)

Відповідь: 12 бананів

VІІ. Фізкультхвилинка (хвилина релаксації). (слайд 15)

Задача 5.

Самостійно з подальшою самоперевіркою (хто швидше?)

На екскурсію пішло 60% учнів класу, в кінотеатр – 30%. 3 учні залишились вдома. Скільки учнів в класі?

Розв’язування:

1)100 – 60 – 30 = 10 (%) – припадає на 3 учнів

2) 3 : 10 = 0,3 (учн.) – 1% учнів класу

3) 0,3 ⋅ 100 = 30 (учн.) – 100% учнів

Відповідь: в класі 30 учнів.

Задача 6.

Доктор Айболіт зі своїми друзями плив на кораблі по річці Лімпопо, щоб вилікувати хворих звірів. Коли вони проплили 60% шляху, на них напали пірати. Але друзі перехитрили піратів, і 80км шляху, що залишилися, пропливли на піратському кораблі. Скільки кілометрів складає весь шлях доктора Айболіта?

Розв’язання:

1) 100 – 60 = 40 (%) – пливли на піратському кораблі

2) 80 : 40 = 2 (км) – 1% шляху

3) 2 ⋅ 100 = 200 (км) – весь шлях.

Відповідь : весь шлях доктора Айболіта складає 200км.

VІІІ. Підсумки уроку. (слайд 20)

Складання порівняльної таблиці з алгоритмом дій для розв’язування задач на відсотки

Виставлення оцінок з коментарем.

ІХ. Домашнє завдання. ( слайд 21)

§35 – опрацювати; № №1055, 1057, 1067 - розв’язати.

Побажання пана Відсотка (слайд 22)

Я вам бажаю 100 % здоров’я, радості, удачі.

Над математикою жоден з вас в житті ніколи хай не плаче.

Прибутків щиро зичу вам у друзях, у родині, в грошах.

Знання міцні ви здобувайте, бо це завжди найлегша ноша.