План-конспект уроку з математики в 5 класі з теми "Додавання натуральних чисел." — различия между версиями
Dominic28 (обсуждение | вклад) |
|||
(не показаны 4 промежуточные версии 2 участников) | |||
Строка 1: | Строка 1: | ||
+ | [[Файл:Мачулян.jpg|250px|мини|справа]] | ||
+ | |||
'''"План-конспект уроку з математики в 5 класі з теми "Додавання натуральних чисел.""''' | '''"План-конспект уроку з математики в 5 класі з теми "Додавання натуральних чисел.""''' | ||
− | '''Вчителя математики Запорізької загальноосвітньої школи I-III ступенів №91 Запорізької міської ради, Запорізької обл.''' | + | '''Вчителя математики Запорізької загальноосвітньої школи I-III ступенів №91 Запорізької міської ради, Запорізької обл. Мачулян Оксани Дмитрівни''' |
'''Мета:''' | '''Мета:''' | ||
Строка 174: | Строка 176: | ||
[https://docs.google.com/file/d/0B26iBFwCGbwvRE9WaFpwU0xCaTg/edit Презентація к уроку] | [https://docs.google.com/file/d/0B26iBFwCGbwvRE9WaFpwU0xCaTg/edit Презентація к уроку] | ||
+ | |||
+ | [[Категория:Сертифікат]] | ||
+ | [[Категория:Стаття]] |
Текущая версия на 09:43, 26 августа 2014
"План-конспект уроку з математики в 5 класі з теми "Додавання натуральних чисел."" Вчителя математики Запорізької загальноосвітньої школи I-III ступенів №91 Запорізької міської ради, Запорізької обл. Мачулян Оксани Дмитрівни
Мета:
Навчальна:закріпити знання учнів про властивості додавання натуральних чисел; формувати навички додавання багатоцифрових натуральних чисел та величин і застосування переставної і сполучної властивостей додавання для раціоналізації обчислень. Формувати вміння узагальнювати, робити висновки, проводити міркування.
Розвиваюча:Розвивати логічне мислення та інтелектуальні здібності учнів, коммунікативність, інтуїцію.
Виховна:Виховувати допитливість,уважність,здатність до переборення труднощів, підвищувати інтерес до математики.
Тип уроку:урок формування вмінь і навичок.
Обладнання: картки на друкованій основі, кольорова крейда, комп’ютер, проектор.
Хід уроку:
"Предмет математика настолько серьезен, что полезно не упускать случаев делать его немного занимательным". Б.Паскаль.
Презентація (слайд 1-3).
I.Організаційна частина.
II.Перевірка домашнього завдання.
Кожен ряд має учня- консультанта, який на початку уроку перевіряє наявність домашнього завдання в кожного учня. Консультант доповідає вчителеві про якість виконання домашнього завдання. Якщо є запитання то вчитель відповідає на них.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель: Сьогодні у нас урок- подорж на повітряній кулі. Щоб наша куля піднялась і ми знали куди летіти , розгадаємо кросворд. Кросворд підкаже нам прізвище англійського математика.
1.Як називають числа, які додаються ?(доданки)
2.Одна з властивостей додавання.(переставна)
3. Давньогрецький вчений-математик.(Архімед)
4.Натуральні числа записують за допомогою___ .(цифр)
5. Який предмет завжди поруч з лінійкою? (олівець)
6.Математичний знак, який використовують для порівняння чисел?(більше)
7. Числа, які використовуються при лічбі предметів, називаються____ . (натуральними) (слайд 4)
Учитель:Молодці.Ви вірно відповіли на всі питання кросворду і у виділених прямокутничках можете прочитати прізвище англійського математика:Керролл
Так так, всесвітньовідомий письменник Льюїс Керролл-це псевдонім англійського математика Чарлза Латуїджа Доджсона. Збереглися записи про те, що прочитавши казку Льюїса Керролла «Аліса в країні чудес»,англійська королева так захопилася нею,що наказала доставити їй всі книжки чарівного казкаря. Яке ж було здивування та розчарування, коли їй принесли книжки, на кожній сторінці яких рясніли формули і незрозумілі терміни. Королева не знала, що автор «Аліси» був математиком. Л.Керрол дуже полюбляв відгадувати числові лабіринти та розв’язувати цікаві задачі .(слайд 5)
Пропоную і вам розв’язати цікаву задачу.
А)Розмістіть в кружечках числа від 1 до9 так, щоб сума чисел на кожній із сторін трикутника дорівнювала 20 .
Б)Розмістіть в кружечках числа від 1 до 12 так, щоб на гексаграмі сума чисел на кожній із сторін великих трикутників дорівнювала 26.(слайд 7)
ІV.Формування умінь і навичок.
Учитель: На повітряній кулі ми летимо далі, але щоб знати в яку країну потрапимо треба розв’язати наступну задачу:
Обчислити суму натуральних чисел ві1 до 100.
1+2+3+4+5+...+96+97+98+99+100=?
Якщо учні не відразу здогадаються, можна поставити напівжартівливе запитання: «Яким числам треба піти назустріч одне одному на основі переставної та сполучної властивостей додавання?»
Доцільно розглянути цю задачу двома способами.
I спосіб (спосіб Гаусса)(слайд 8)
II спосіб (слайд 9)
Учитель :відомим фактом з життя видатного німецького математика Карла Гаусса є розв’язання даної задачі. У кінці XVIII ст. в одній з німецьких шкіл учитель Бюттнер запропонував своїм учням обчислити суму чисел від 1 до 100.3а традицією кожен учень ,виконавши завдання,ставив грифельну дошку на стіл перед вчителем .Карл Гаусс поставив свою дошку на стіл, як тільки вчитель закінчив пояснювати завдання. Вчитель навіть не припускав і думки, що хтось за такий короткий час зможе правильно виконати завдання.Та Карл був упевнений у правильності свого розв’язку. Вчитель Бюттнер був приємно здивований і навіть розгубився:розв’язання малого Карла було не тільки правильним ,а й зовсіми простим і оригінальним.(слайд 10)
Учитель: Ми залишаємо Німеччину, а щоб узнати назву наступної країни над якою ми летимо виконаємо додавання, обираючи зручний порядок обчислення.
1. (42+37)+58=
2. 29+(98+71)=
3. (215+818)+785=
4. 634+(458+166)=
5. 183+732+268+317=
6. 439+584+416+661=
7. 427+88+203+102=
А зараз подивіться на схему і прочитайте назву країни (відповідь кожного приклада відповідає букві з назви країни).(слайд 11,12)
Учитель: Ви вірно розв’язали приклади, отже ми у Франції. У Франції , де жив відомий математик Франсуа Вієт(1540-1603),якого називають батьком сучасної алгебри. Вієт дуже полюбляв розгадувати зашифровані листи.Під час війни Франції з Іспанією всю таємну переписку іспанців вільно читали французи,так як Вієт кожний раз розгадував іспанський шифр.(слайд 13)
А чи зможете ви розшифрувати математичні ребуси? (слайд 14)
Перед вами не просто геометричні фігури, а закодовані за допомогою них доданки і їх суми.
Розшифруйте їх.
Один з розв’язків: 1304+1304=2608
Учитель: Спробуйте замість зірочок поставити цифри так, щоб додавання було виконано правильно.(слайд 15)
Відповідь: 1726+4356=6082
Учитель:Подивіться, який піднявся вітер. Він швидко поніс нашу кулю через ріки і гори до країни де вирощують чай, де найраніше з’явились лінійка і компас, де винайшли порох і безліч цікавих головоломок.
Вітер розкидав суми чисел,що стояли в порядку зростання. Не виконуючи обчислення, розташуйте дані суми в порядку зростання і ви узнаєте, до якої країни потрапили.(слайд 16)
782+943= Т
943+1105 = И
288+659= Й
1105+2563= К
782+659= А
Відповідь:1105+2563 К, 943+1105 И, 782+943 Т, 782+659 А, 288+659 Й.
(КИТАЙ)(слайд 17)
Китайці полюбляють у вільний час розв’язувати магічні квадрати.Один з них пропонуємо і вам.(слайд 19)
Впишіть у порожні клітинки такі числа, щоб квадрат став магічним, тобто, щоб суми чисел, які стоять у кожному рядочку, у кожному стовпчику і по кожній діагоналі, були рівними.(слайд 20)
Учитель: Ми відвідали різні країни але час повертатись до нашої Батьківщини - України.(слайд 21)
Розв’яжіть задачу:
У діда Остапа на трьох виноградниках росте 866 кущів винограду. На першому і другому-584 кущі, а на другому і третьому-546 кущів. Скільки кущів винограду росте на кожному винограднику окремо? (слайд 22)
Розв’язання:
1)866-584=282(кущів) росте на III винограднику
2)546-282=264(кущів) росте на II винограднику
3)584-264=320(кущів) або 866-546=320(кущів) росте на винограднику
Відповідь: на I винограднику росте 282 кущі, на II-264 кущі, на IІІ-320 кущів винограду.(слайд 23)
IV.Підведення підсумку уроку.
Учитель: Ми закінчили свою подорож .
Рефлексія.
Учитель пропонує учням оцінити результати уроку, відповівши на запитання:
-Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
-Чи досягли поставленої мети?
-Що сподобалось під час уроку?
Учитель виставляє оцінки за урок.
V.Домашнє завдання.
§2п.7 стор.57, №221,№227,№233.
Література:
1.Математика 5 кл.-Н.А.Тарасенкова,І.М.Богатирьова,О.П.Бочко,О.М.Коломієць,З.О.Сердюк-К.: Видавничий дім "Освіта",2013
2.А.Г.Конфорович "Добрий день,Архімеде"-Видання:К.Молодь,1988
3.Б.Хэндли "Считайте в уме как комп'ютер"-Минск,2009